BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ukrajna arcul csapja az uniót, és visszalép a korrupció elleni harcban: a parlament megszavazta NABU és a SAPO függetlenségének felszámolását

A lépést heves belföldi tiltakozás és nemzetközi aggodalom kísérte, különösen a G7-ek és az Európai Unió részéről. A parlament megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely a független ukrán korrupcióellenes szerveket az ország főügyészének rendeli alá.

A legfelsőbb tanács 263 szavazattal elfogadta a 12414-es számú törvényjavaslatot, amely megszünteti a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) függetlenségét. A jövőben e szervezetek a főügyész utasításai szerint kötelesek működni, ez pedig éles visszalépés az ukrán korrupcióellenes reformfolyamatban.

FRANCE-POLITICS-SENATE-UKRAINE-DIPLOMACY ukrán korrupció
A parlament megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely a független ukrán korrupcióellenes szerveket az ország főügyészének rendeli alá / Fotó: Hans Lucas via AFP

Lőttek az ukrán korrupcióellenes harcnak?

A törvény értelmében a főügyész többek között:

  • átadhatja a SAPO ügyészi hatásköreit más ügyészeknek;
  • bármely ügy anyagait bekérheti és más ügyészekhez rendelheti;
  • kötelező végrehajtású írásos utasításokat adhat a NABU-nak;
  • más nyomozó hatóságokhoz rendelheti át a NABU által indított ügyeket.

A döntést parlamenti vita és tiltakozás előzte meg. Az Ukrajinszka Pravda értesülései szerint több képviselő – köztük a hangos ellenzőként ismert Jaroszlav Zseleznyak – a szavazás megakadályozására a szószéket is elbarikádozta. Ennek ellenére a kormányzó „Nép Szolgája” frakció 185 szavazatot adott a törvényre, és más pártokból is akadtak támogatók.

A NABU és a SAPO szerint a törvény elfogadása után „gyakorlatilag elvesztették a függetlenségüket”, és a főügyész politikai irányítása alá rendeli működésüket. 

A döntésre árnyékot vetett az a hír is, amely szerint az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) és az ügyészség 80 házkutatást tartott a NABU 19 alkalmazottjánál bírói engedély nélkül. Az akciót azzal indokolták, hogy a bírósági jóváhagyás információszivárgáshoz vezethetett volna.

A G7-országok nagykövetei aggodalmukat fejezték ki az események miatt, csakúgy, mint az Európai Unió, amely korábban éppen a NABU és SAPO függetlenségét szabta egyik feltételként az uniós csatlakozási tárgyalásokhoz.

A korrupcióellenes nyomozók elleni vádak között hazaárulás, illegális orosz kereskedelem és oligarchák érdekében történő visszaélés is szerepel. Ezzel párhuzamosan a hatóságok évekkel ezelőtti közlekedési balesetek ügyét is újra elővették a NABU munkatársai ellen.

A jogszabály a legújabb jele annak, hogy Zelenszkij kormánya csorbítja a korrupcióellenes intézkedéseket, és sok aktivista azzal vádolja háborús kormányát, hogy tekintélyelvű taktikát alkalmaz - rta a Bloomberg hírügynökség. Rámutattak: a korrupcióellenes erőfeszítések továbbra is kulcsfontosságú követelések a nemzetközi donorok, köztük a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió körében.

Az Európai Bizottság bővítésért felelős főtisztviselője, Marta Kos azt mondta, hogy a blokk „komolyan aggódik”. „A NABU függetlenségét védő kulcsfontosságú biztosítékok lebontása komoly visszalépés” – írta Kos egy közösségi médiás bejegyzésben.

Kémgyanú az ukrán korrupcióellenes hivatalban: orosz kapcsolatok miatt razziázott az állambiztonság

Az SZBU hétfőn több mint 70 helyszínen tartott házkutatást. Két magas rangú tisztviselőt vettek őrizetbe az ukrán korrupcióellenes hatóságnál, mivel a titkosszolgálat szerint orosz kémek lehettek.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.