„Ez egy nagyszerű együttműködés lesz a két országunk között. A feltételek szerint Vietnám 20 százalékos vámot fizet az Egyesült Államoknak minden, a területünkre küldött árura, és 40 százalékos vámot minden átrakodott áruféleség után” – írta Trump a Truth Socialon közzétett bejegyzésében. Vagyis Vietnám belemehetett abba, hogy a rajta keresztül szállított kínai termékekre kivethessék a 40 százalékos vámot.
„Cserébe Vietnám olyasmit tesz, amit még soha, teljes hozzáférést biztosít az Amerikai Egyesült Államoknak a piacaihoz. Más szóval, nulla vámmal tudjuk majd eladni a termékeinket Vietnámnak” – tette hozzá Trump. Trump azt állítja, hogy a megállapodásra To Lammal, a Vietnámi Kommunista Párt főtitkárával folytatott beszélgetés után jutott.
Vietnám és az Egyesült Államok közel álltak már a napokban is egy kereskedelmi megállapodás megkötéséhez, amelynek értelmében az árukra sávos vámtarifát vetnek ki, a külföldi alkatrészek arányától függően. A vietnámi exportban viszont nagyon magas a kínai termékek részaránya, ami átlagosan magas vámtételeket eredményez – értesült korábban a Bloomberg a tárgyalásokhoz közel álló forrásoktól.
Vietnám hetek óta intenzív diplomáciai tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, amely legnagyobb exportpiaca. Az Egyesült Államok ez idő alatt nyomást gyakorolt Hanoira, hogy lépjen fel határozottabban a kereskedelmi csalásokkal szemben, és tegyen többet annak megakadályozására, hogy kínai termékeket Vietnámon keresztül csomagoljanak újra és irányítsanak át, kijátszva a magasabb amerikai vámokat.
Pham Minh Chinh miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy várhatóan még a július 9-i határidő előtt pozitív eredmények születnek az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon. Ezen a napon lépne életbe az úgynevezett kölcsönös vámintézkedés, amely 46 százalék vámtarifát jelentene. Chinh hozzátette, hogy az országnak
egyensúlyba kell hoznia kapcsolatait az Egyesült Államokkal és Kínával – két legfontosabb kereskedelmi partnerével –, ami nagy kihívás az ország vezetésének.
Még egy mérsékeltebb vámteher is nagyon megnehezíti majd az exportőrök dolgát, például a szigorúbb kereskedelmi szabályozásoknak való megfeleléssel és a származási szabályok betartatására irányuló vizsgálatokkal – mondta Can Van Luc, a Nemzeti Pénzügyi és Monetáris Politikai Tanácsadó Testület tagja.
Ha a vámtarifák 10–15 százalék között alakulnak, akkor körülbelül 25 milliárd dollárnyi többletadó keletkezik majd, de ez valószínűleg csak minimális hatással lesz az exportvolumenre
– mondta Luc.
Vietnám nagymértékben függ Kínától az ipari növekedéséhez szükséges nyersanyagok tekintetében. A teljes tavalyi vietnámi import 38 százaléka származott Kínából. A nagy szomszédtól érkező behozatal az idén az első öt hónapban 69,4 milliárd dollár volt, ezzel Kína lett Vietnám legnagyobb beszállítója például a számítástechnikai és elektronikai alkatrészek, a gépipar és a textilipar esetében.
A délkelet-ázsiai ország felajánlotta, hogy eltörli az összes vámtarifát, és többször is ígéretet tett, hogy több amerikai terméket vásárol. Magas rangú vietnámi tisztviselők utaztak az Egyesült Államokba, hogy támogatást szerezzenek és több milliárd dolláros üzleteket kössenek.
A kereskedelmi miniszter többek között a Nike, a Gap és más vállalatok vezetőit próbálta meggyőzni arról, hogy számukra Vietnám kulcsfontosságú gyártóbázis a pólóktól kezdve kosárlabdacipőkig.
A Kínából Vietnámba irányuló ipari áthelyezések az elmúlt évtizedben – amelyet az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek is elősegítettek – olyan mértékű kereskedelmi többletet eredményeztek Vietnám javára, hogy az az ország az egyik fő célpontjává vált az amerikai vámintézkedéseknek. Tavaly Vietnám az Egyesült Államokkal szemben a harmadik legnagyobb kereskedelmi többlettel rendelkező ország volt, csak Kína és Mexikó előzte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.