BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína megmutatja a világnak, hogy kell békét kötni: sorra teszi a gesztusokat az egyik legfőbb ellenlábasának – most régi tilalmat oldott fel

Tovább közeledik egymáshoz Kína és Japán. Peking részlegesen feloldotta a japán tengeri élelmiszerek exportjának tilalmát.

Kína és Japán újabb lépést tett a kétoldalú feszültségek enyhítése felé: Peking csaknem két év után újra megnyitja a piacát a szigetországból származó tengeri élelmiszerek előtt. A tilalmat a 2011-es szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműből származó radioaktív szennyvíz tengerbe engedése miatt rendelték el.

tengeri élelmiszerek
Újraindulhat a japán tengeri élelmiszerek exportja Kínába / Fotó: Jomiuri Sinbun via AFP

A japán halászok korábban havonta kilencmilliárd jen értékben exportáltak Kínába, a tilalommal jelentős forgalomtól estek el. A kínai vámhatóság vasárnapi közlése szerint a tilalmat feloldották, és a legtöbb japán termék importja azonnali hatállyal újraindulhat.

A lépés várható volt, miután május végén a tokiói mezőgazdasági minisztérium és a kínai vámhivatal illetékesei megállapodtak az export újraindítására vonatkozó eljárásokról.

Már akkor közölték azt is, hogy 

a korlátozás továbbra is érvényes a 47 japán prefektúrából tízre,

köztük Fukusimából és Tokióból származó élelmiszerek importjára, és ezt most is megerősítették.

Azonnal újraindulhatott a tengeri élelmiszerek exportja

A vámhatóság közlése szerint a japán tengeri élelmiszerek exportőreinek újra kell regisztráltatniuk magukat Kínában, és minden importált terméknek tartalmaznia kell egészségügyi, radioaktív anyagok vizsgálatára vonatkozó megfelelőségi, valamint származási tanúsítványt – tudósított a Reuters.

CHINA-XINJIANG-BOSTEN LAKE-FISHERY-POND SMELT (CN)
Kína volt Japán legnagyobb piaca / Fotó: Hszinhua via AFP

A hivatal közölte: a döntést azután hozták meg, hogy a kibocsátott szennyvíz hosszú távú nemzetközi és független kínai mintavételezését és ellenőrzését követően nem találtak rendellenességet.

A BBC emlékeztetett, hogy a szennyezett víz kiengedésekor is egyetértett a legtöbb szakértő, hogy az biztonságos megoldás, mások azonban azzal érveltek, hogy nem végeztek elég kutatást annak megállapítására, a lépésnek milyen potenciális hatása lehet az óceánra.

A vámháború miatt közeledik egymáshoz a két nagy rivális

A japán Kjodo hírügynökség kiemelte: a lépés nyilvánvalóan Kína azon érdekét tükrözi, hogy javítsa kapcsolatait Japánnal egy olyan időszakban, amikor kereskedelmi háborút folytat az Egyesült Államokkal.

General,View,Of,A,Fish,Shop,In,A,Market
Tíz prefektúrára nem érvényes a pekingi intézkedés / Fotó: Gitanna / Shutterstock

A tudósítás szerint a tilalom feloldása feltételes, de a japán kormány elkötelezett a Kínába irányuló tengeri élelmiszerek minőségének és biztonságának garantálása mellett. Az exporttermékeknek mindenesetre át kell esniük a sugárzás-ellenőrzésen.

A tilalom előtt 

Kína volt Japán legnagyobb piaca a tengeri élelmiszerek terén,

a szigetország teljes exportjának majdnem negyede oda irányult.

A két ország egymás fontos kereskedelmi partnere is, és még szorosabbra tervezik fűzni a kapcsolataikat. A vámháború miatt Dél-Koreával együtt felgyorsítják a háromoldalú szabadkereskedelmi tárgyalásokat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.