Tovább erősítette pozícióját az Airbus a párizsi légikiállítás második napján: a francia repülőgépgyártó kedden bejelentette, hogy a vietnámi fapados légitársaság, a VietJet 100 darab A321-es, keskeny törzsű repülőgépet rendelt meg tőle. A megállapodás részeként a légitársaság további 50 gépre is opciót szerzett – ezek az Airbus legnagyobb kapacitású egyfolyosós modelljei.
A Bloomberg korábban már beszámolt arról, hogy a VietJet akár 100 darab A321neo típusú gép beszerzéséről tárgyalt. Az Ishka szakértői szerint a most aláírt szándéknyilatkozat értéke 6,6–9,9 milliárd dollár között mozoghat, az iparágban szokásos kedvezményekkel kalkulálva. A VietJet az elmúlt években egyre aktívabb megrendelőjévé vált az Airbusnak: nemrégiben például megduplázta A330neo széles törzsű flottájára vonatkozó elköteleződését, így már 40 ilyen, hosszú távú járatokra alkalmas gép szerepel a tervek között. A mostani bejelentéssel
a VietJet légitársaság teljes rendelésállománya már közel ötszáz repülőgépet tesz ki.
Az ambiciózus tervekre azonban árnyékot vet egy jogi vita az Egyesült Királyságban: a VietJet nem hajlandó kifizetni egy 180 millió dolláros tartozást egy lízingcég felé, amiről pedig már bírósági ítélet is született. A légitársaság pénzügyi nehézségekre hivatkozva tagadja a fizetési kötelezettséget.
Az Airbus már a kiállítás első napján is nagyot lépett: két szaúdi ügyféltől összesen akár 17 milliárd dollár értékű megrendelést kapott, emellett jelentős szerződést kötött a lengyel LOT légitársasággal is. Ezzel szemben a Boeing visszafogottan van jelen az eseményen, miután a múlt héten India területén történt egy halálos baleset az egyik gépével. A vállalat vezérigazgatója, Kelly Ortberg lemondta részvételét, és a gyártó eddig nem jelentett be új megrendelést a légikiállításon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.