Május 21-én megkezdődött egy 1,5 milliárd dolláros luxusgolfüdülő építése Vietnám északi részén. A létesítmény Trump elnök családi vállalkozásának tulajdonában van. A ceremóniát Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök és Eric Trump, a Trump Organization ügyvezető alelnöke vezette.
Néhány nappal később Trump Ho Si Minh-városba, Vietnám gazdasági központjába utazott, hogy véglegesítse egy luxusszálloda-fejlesztés megállapodását a gyorsan növekvő város egyik elegáns negyedében. Sajtóhírek szerint a vietnámi kormány felgyorsította az engedélyezési folyamatokat. Az üzletek hátterében feltehetően az áll, hogy a Trump-kormányzat április 2-án 46 százalékos vámmal fenyegette meg Vietnámot.
Noha ezeket a büntető jellegű „kölcsönös vámokat” júliusig elhalasztották, Vietnám továbbra is nyomás alatt áll, különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államokkal szemben jelentős, 123 milliárd dolláros kereskedelmi többlettel rendelkezik.
Vietnám a világ egyik leginkább kereskedelemfüggő országa, a hivatalos adatok szerint csak az Egyesült Államokba irányuló exportja a GDP mintegy 30 százalékát adja.
„Hanoi tisztában van vele, hogy a Trump-adminisztráció számára ami nyilvános, az magánjellegű is – és a legjobb módja a kegyek elnyerésének, ha üzletet kötnek a Trump családdal” – mondta Zachary Abuza, a washingtoni National War College professzora a Deutsche Welle-nek.
Trump első elnöki ciklusának kezdetén kifejezetten pozitív volt a viszony Vietnámmal.
Azonban Trump álláspontja még ugyanabban az évben élesen megváltozott, amikor Vietnámot „a legrosszabb kereskedelmi visszaélőnek” nevezte az Egyesült Államokkal szemben, és vizsgálatokat indított állítólagos tisztességtelen gyakorlatok miatt. Ezeket az intézkedéseket csak Joe Biden elnökké választása után, 2021 elején vonták vissza.
Bár hivatalosan magánberuházásról van szó, a vietnámi kormány jelentősen megkönnyítette a Trump Organization golfüdülőjének megvalósítását. Március közepén Phạm Minh Chính miniszterelnök találkozott Charles James Boyd Bowmannel, a Trump Organization vietnámi projektjeinek vezetőjével, és megígérte, hogy „alapos felülvizsgálatot” tartanak a projekt gyorsítása érdekében.
A vietnámi sajtó szerint a miniszterelnök felszólította a Trump-szervezetet, hogy
pozicionálja Vietnámot üzleti központként, és terjessze ki befektetési tevékenységét az országban.
Zachary Abuza szerint Vietnám valóban teljesítette ígéretét: példátlan gyorsasággal zajlott le a hatósági engedélyezés. Normál esetben az ilyen léptékű projektek éveket vesznek igénybe, ám ebben az esetben három hónapon belül eljutottak az alapkőletételig.
Márciusban Hanoi engedélyezte Elon Musk cégének, a SpaceX-nek – amelynek Trump „hatékonysági cárjaként” is hivatkozott –, hogy kísérleti jelleggel elindítsa Starlink műholdas internetszolgáltatását.
A New York Times a héten nyilvánosságra hozott egy levelet, amelyben vietnámi tisztviselők azt írták: a projekthez szükség van a vietnámi kormány magas rangú tagjainak támogatására, mivel az „különleges figyelmet kap a Trump-adminisztrációtól és magától Donald Trumptól.”
A lap szerint a vietnámi kormány „figyelmen kívül hagyta saját törvényeit”, amikor a Trump Organization számára olyan engedményeket biztosított, „amelyek még a legjobban kapcsolatokkal rendelkező helyiek számára is példátlanok.”
A levél szerint az alapkőletétel időpontját is előrehozták, hogy „ne mulasszák el a lehetőséget, hogy kihasználják Donald Trump adminisztrációjának támogatását.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.