Fordulat a Perzsa-öbölben: iráni drónok csaptak le Bahreinre, újabb támadás érte a Hormuzi-szorost – újra fellángolhat a háború?
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságBahrein szerint iráni drónok támadták meg az ország területét, miközben a Perzsa-öbölben és a Hormuzi-szoros térségében óráról órára nő a katonai feszültség. A támadások mellett egy tartályhajót is találat ért a világ egyik legfontosabb tengeri kereskedelmi útvonalán.

A bahreini hatóságok közleménye szerint a támadás súlyos fenyegetést jelentett az ország lakói és az ott élő külföldiek számára, egyben azt állították, hogy az akció aláássa a békés rendezésre irányuló erőfeszítéseket.
A bejelentés különösen érzékeny, mivel Bahrein ad otthont az amerikai haditengerészet Ötödik Flottájának, amely kulcsszerepet játszik az Egyesült Államok katonai jelenlétében a Perzsa-öböl térségében.
Az ország ráadásul régóta az egyik leghatározottabb bírálója Teherán regionális politikájának.
Irán ezzel párhuzamosan közölte, hogy csapásokat mért olyan célpontokra, amelyek amerikai erőkhöz köthetők a térségben. Az iráni Forradalmi Gárda szerint haditengerészeti egységei amerikai katonai létesítményeket támadtak meg válaszul az Egyesült Államok pénteki légicsapásaira. Arról azonban nem közöltek részleteket, hogy pontosan mely bázisokat vagy objektumokat érte támadás.
Jöhet az újabb olajválság: ismét egymást támadja az USA és Irán - a magyar kutatkon is megérezhetjük
Az iráni–amerikai katonai eszkaláció ismét a Hormuzi-szorost sodorhatja veszélybe, ami már hétfőn megemelheti a világpiaci olajárakat. Ez Magyarországon is gyorsan megjelenhet a kutakon, különösen azért, mert közben megszűnnek a védett üzemanyagárak.
Az iráni külügyminisztérium az amerikai akciót a két ország között létrejött békemegállapodás nyílt megsértésének nevezte. Közleményük szerint az Egyesült Államok iráni part menti megfigyelőállásokat támadott, ami szerintük sérti az ENSZ Alapokmányát is. Teherán azt állítja, hogy válaszcsapásai kizárólag amerikai érdekekhez kapcsolódó célpontokat értek.
Közel volt a béke,most újra forr a víz a Hormuzi-szorosban
Washington ezzel szemben azt közölte, hogy pénteki légicsapásai közvetlen válaszlépések voltak egy iráni dróntámadásra, amely egy kereskedelmi hajót ért a Hormuzi-szorosban. Az amerikai hadsereg szerint iráni rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállásokat semmisítettek meg.
A feszültséget tovább fokozta, hogy szombaton egy újabb tartályhajót is támadás ért a Hormuzi-szorosban. A brit UK Maritime Trade Operations tájékoztatása szerint a hajót egy azonosítatlan lövedék találta el, amely megrongálta a híd szerkezetét. A legénység valamennyi tagja sértetlen maradt, a támadás elkövetőjét azonban egyelőre senki sem vállalta magára.
A Hormuzi-szoros stratégiai jelentősége óriási: a világ tengeri úton szállított kőolajának jelentős része ezen a keskeny vízi útvonalon halad át. Minden olyan incidens, amely veszélyezteti a hajózást, azonnal hatással lehet a globális energiaellátásra és az olajpiacokra is.
Megint teljes a káosz a Hormuzi-szorosban: Irán megtámadott egy teherhajót, visszavonulásra kényszeríti a tankereket
Az előzetes békemegállapodás ellenére továbbra is forró a hangulat a Hormuzi-szoros térségében. Az Iráni Forradalmi Gárda ellenőrzése alatt tartja a területet és a Teherán engedélye nélkül közlekedő hajókra tüzet nyit. Már meg is van az első áldozat.


