Az OTP Bank részaránya az önkormányzati piacon 2001-re 87-88 százalék lesz a települések több mint 2500 milliárd forintos éves számlaforgalmát tekintve, és 85 százalékos a számlák száma alapján. Ez csak enyhe csökkenés az idei évhez képest.
Az önkormányzatokért versengő hitelintézetek helyzetét könnyítette, hogy az elmúlt időszakban két szereplő -- a Budapest Bank és a Bank Austria Creditanstalt -- is leépítette külön önkormányzati ágát (a meglévő állományt tovább gondozzák). Másokat fúziós ügyeik akadályozták a versengésben, a CIB viszont új jövevényként bontogatja szárnyait a piacon.
Szakértők szerint a bankváltások számát korlátozza, hogy a 3177 hazai település közül legföljebb pár száz írt ki tendert a számlavezetésre (többen közülük kétéves szerződésre kérve ajánlatot). A 300 nagy- és megyei jogú város, megye és fővárosi kerület -- azaz az igazi "nagy falatok" -- közül pedig arányaiban ennél is kevesebben pályáztattak.
Az OTP Bank az idei 2770 önkormányzat -- és az azokhoz tartozó 13 ezer intézmény -- számlája után jövőre közel 2700-at és azok intézményeiét vezeti majd -- nyilatkozta Tordi László igazgató.
A legnagyobb pénzintézet novembertől önkormányzatok számára meghirdetett, 13,75 százalékos (azaz prime rate) kamatú, forintalapú, szabad felhasználású lombardhitelt is ajánl. Ez részben az állam által tervezett -- részben államkötvényekkel teljesített --, 61 milliárd forintnyi gázközművagyon-kompenzációhoz kötődne. Óvadékként más banki értékpapírt, befektetési jegyeket, forint- és devizaszámla-követeléseket is elfogadnak.
Tordi elmondta: a számlaforgalmon túl az OTP-nél kezelt önkormányzati pénzállomány idei első féléves átlagos szintje meghaladta a 77 milliárd forintot, ami nagyjából azonos az egy évvel korábbival. Június végén a szektor hitelállományának átlagos szintje viszont (több mint 20 százalékkal) 51 milliárd forint fölé nőtt.
A jobbára kisebb vidéki települések számláit vezető takarékszövetkezeteknél még folyik a végleges összesítés. Az előzetes adatok alapján úgy tűnik: az idei közel 250-ről mintegy 300-ra sikerült növelni az önkormányzati ügyfelek számát -- mondta el Szlávik László, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezetője.
Az 50 új szerzemény között van Zirc és a nógrádi Bag is (utóbbit az a Háromkő Takarékszövetkezet szerezte meg, amely ez évtől már Salgótarjánt is "meghódította"). Szlávik szerint akadt olyan település, amelyik maga kereste meg valamelyik takarékot. A bővülés elsősorban a szövetkezetek helyismeretének, a településekkel való közeli kapcsolatának köszönhető.
Úgy tudni, többek közt a fővárosi I. kerületet és Szentes városát is megszerezte magának jövő évre a Raiffeisen Bank (RB). Keményné Koncz Ildikó, az önkormányzati üzletág vezetője annyit közölt: 14 új önkormányzatot sikerült megnyerni, így 2001-től 89 település számláját vezethetik. Ez a jövő év első felében 130-150 milliárd forintos számlaforgalmat jelenthet.
Az előző években az RB már többek közt öt másik budapesti kerület, Pest megye, Gödöllő, Székesfehérvár, Esztergom, Cegléd és Komárom számlavezetési jogát nyerte el. A bank a főváros mellett főképp Hajdú, Csongrád és Győr-Sopron megyében bír jó önkormányzati kapcsolatokkal.
Keményné elmondta: a távfűtéses rendszer korszerűsítéséhez, csatornaberuházáshoz kötődő finanszírozással és -- értékpapírcégük révén -- önkormányzatok által kibocsátott kötvények szervezésével segítik a településeket.
A Postabank (Pb) az idei 14 mellé újabb 9 település számlavezetésére kapott megbízást, így 23 ügyfele van szerte az országban -- nyilatkozta Perlik Tamás igazgató. Információnk szerint az új szerzemények közt van Abony és Ercsi városa is. Mint emlékezetes, az 1999 végén először pályázó Pb ez évre olyan jómódú településeket nyert meg magának (és tartott meg most is), mint Paks, Százhalombatta, Szeged, Gyöngyös, vagy Borsod megye területe.
A bank 2001-re kifejezetten nem a nagy "bástyák", hanem a 3 milliárd forint alatti éves költségvetésű, ám jobb jövedelemtermelő képességű települések megszerzését tűzte ki célul -- tudtuk meg.
A Pb helyi köztisztviselői-lakossági programokkal, önkormányzati hitelekkel és szintén kötvénykibocsátás szervezésével "alapozta meg" a jó kapcsolatot. Ez év végéig emellett közel 8 milliárd forintnyi hitelt folyósítanak helyi vízközműtársulásoknak, illetve szennyvíz- és csapadékvíz-elvezetésre.
Az Erste Bank a jövőben kiemeltebb figyelmet fordít az önkormányzati beruházások finanszírozásában való közreműködésre -- hangsúlyozta Negyeliczkyné Lenkei Anikó sajtófőnök. A cég a mostani tendereken 19-re növelte számlavezetett partnereinek számát Dudar és Bakonyszentlászló megszerzésével. A számlavezetés mellett az Erste közmű- és energiaracionalizálási célú közvilágítás-korszerűsítő beruházások finanszírozásában vesz részt.
A Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) ügyfeleinek száma nagyjából változatlan, azaz a következő évben 18 számlát vezet a bank -- tudatták a társaság sajtóosztályán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.