BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ajánlati felhívás a Molnak is

A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy a Mol nem élt vissza gazdasági erőfölényével a benzinárak meghatározásakor. A PSZÁF elnöke közben úgy nyilatkozott, hogy a Molnak vételi ajánlatot kellene tenni a piacon levő TVK-részvényekre.

Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke a BorsodChem-ügy kapcsán a Reutersnek kijelentette: a Molnak is nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie a TVK részvényeire. Hozzátette: ha ismét hasonló helyzet állna elő, az olajtársasággal kapcsolatban is keményebben lépne fel.
A BorsodChemnél lévő 15 százalékos pakett elvesztésével, de a továbbra is élő opciókkal együtt a Mol még mindig mintegy 48 százaléknyi TVK-részvény fölött rendelkezik: közvetlenül birtokol 32,9 százaléknyit, s opciója van arra, hogy 6,4 százalékot vegyen a CIB-től és 7,9-et az MKB-tól.
Egyes szakértők már a BorsodChem tulajdonosainak címzett nyilvános ajánlati felhívás kapcsán felemlegették az egyenlő mérce elvét. Persze azt sem árt figyelembe venni, hogy ma már a BC kapcsán ajánlattételre felszólított cégek -- igaz, részben éppen a BC-n át -- szintén nagyobb részét kontrollálják a TVK-nak az ajánlattételi kötelezettséget jelentő 33 százaléknál.
Tőzsdei körökben eközben semmiféle meglepetést nem okozott a GVH tegnapi döntése, mely szerint a hivatal a Mol üzemanyagáraival kapcsolatos vizsgálatát megszüntette. A GVH megállapította, hogy a Molnak a benzin-nagykereskedelemben van erőfölénye -- a piac mintegy 85 százalékát tartja kezében --, ezzel azonban nem élt vissza.
A hivatal három évre visszamenőleg vizsgálta azt, hogy a Mol mediterrán térségbeli üzemanyag-jegyzési árakat követő árkialakítási módszerével nem hoz-e létre túlzottan magas -- gazdasági erőfölénnyel való visszaélést megvalósító -- nagykereskedelmi eladási árakat. Noha mind a benzin, mind a gázolaj esetében akadt három-három olyan hónap, amikor az eladói ellenértékek mintegy két százalékkal maghaladták az árkialakítási módszer által indokolt szintet, kiderült, hogy összességében nézve a Mol több mint 5 százalékkal az árkialakítási módszer által indokolt szintnél alacsonyabban tartotta árait.
A Mol természetesen üdvözölte a GVH bejelentését, noha a cég vezetői eddig is teljesen biztosak voltak abban, hogy más döntés nem is születhet. A társaság közleménye hangsúlyozta: a Mol továbbra is arra törekszik, hogy üzemanyagárai változtatásainak indokoltságát megértesse, elfogadtassa a nyilvánossággal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.