BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Titkos CIB--Szibur szerződés

A tisztességtelen verseny tilalmának megsértése miatt perli a pénzügyi felügyelet a BorsodChem 24,8 százalékát megvásárló CIB Bankot. A pénzintézet és a részvényekre opcióval rendelkező orosz Szibur közötti szerződés bizonyos együttműködési kérdéseket is szabályoz, amit a felek titkosítási záradékkal láttak el. A PSZÁF "a titkosítással leplezni kívánt részleteket" tartja törvényellenesnek.

Lapunk információi szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által a CIB Bank ellen indított per közvetlen előzménye az volt, hogy a PSZÁF bekérte a pénzintézet BorsodChemmel kapcsolatos szerződéseit és egyéb dokumentumait. Ekkor derült ki, hogy a Milford Holdingstól a BorsodChem 24,8 százalékát megvásárló CIB Bank, valamint a papírokra vételi opcióval rendelkező Szibur között bizonyos együttműködési kérdéseket szabályozó egyezmény jött létre.
A szerződésben egy titkosítási megállapodást is kötöttek, így a CIB és a Szibur a jogviszony tartalmáról nem tájékoztatta a többi BC-részvényest. A szerződés tartalma nem ismert, az azonban tény, hogy a BorsodChem-közgyűlésén megválasztott új igazgatósági tagok közül kettő -- Mihail Szoboljev és Szergej Zenkin -- a Szibur vezető tisztségviselője, megválasztásukra pedig a CIB Bank tett javaslatot.
Úgy tudjuk, hogy a PSZÁF azért indított pert, mert a "titkosítással elfedni kívánt érdemi megállapodást, a leplezni kívánt részleteket" tartja ellentétesnek a versenytörvénnyel. A kereset jogalapja -- a tisztességtelen piaci magatartás általános fogalmán belül -- a versenytörvény 2. szakaszára épül, amely a tisztességtelen verseny tilalmáról rendelkezik.
A tisztességtelen verseny tilalma alapján az ügyben támasztható valamennyi kereseti követeléssel él a PSZÁF, ezek között szerepel a jogsértést megelőző állapot helyreállítása is. Ennek megítélése minden egyéb jogi aktus nélkül visszamenőlegesen érvénytelenítené a CIB-nek a BorsodChem rendkívüli közgyűlésén leadott szavazatait.
A CIB és a Szibur közötti szerződés üzleti titokká minősítését a PSZÁF tudomásul vette azzal, hogy képviselője a BorsodChemmel kapcsolatos szerződéseknek és egyéb dokumentumoknak a banktól történt átvételéről szóló jegyzőkönyvet aláírta. A bank előtt azonban még nem ismert a keresetlevél tartalma, így az ügyben továbbra sem kívánnak nyilatkozni. A részletek feltárására a CIB a per során kötelezhető lesz, persze kérheti zárt tárgyalás tartását is.
Orosz V. Sándor, a PSZÁF jogi képviselője elmondta, hogy a per egyedül a CIB Bank ellen indult, és beavatkozó perbe hívására sem tettek indítványt. (Beavatkozó az a személy, akinek jogi érdeke fűződik ahhoz, hogy a más személyek között folyamatban lévő per miként dől el.)
A bíróság engedélyétől függő beavatkozást viszont a későbbiekben bárki bejelenthet az azonos érdekű fél pernyertességének előmozdítása érdekében. A jogi képviselő azt is rögzítette, hogy a keresetben ideiglenes intézkedést sem kértek a bíróságtól, így a CIB jelenleg a pervesztesség veszélyével ugyan, de szabadon gyakorolhatja a BorsodChem-részvényekkel kapcsolatos jogait.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.