BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Széles marzs volt, kötés még nem

Az első kereskedési napon nem született üzlet a külföldi részvényekre a BÉT szabadpiacán, az árjegyző cég 6-7 százalékos marzs mellett tett ajánlatot. Egyről ötre emelkedett viszont azon brókercégek száma, amelyek aláírták azt a keretszerződést, mely lehetővé teszi a külföldi részvényekkel való üzletelést az MMTS-rendszeren.

A tegnapi naptól elméletben a Microsoft, a General Electric és a BMW részvényeivel lehet kereskedni a Budapesti Értéktőzsde szabadpiacán. Üzletkötés egyáltalán nem született, az érdeklődőknek be kellett érniük az egymástól meglehetős távolságban megjelenő ajánlatokkal. A délutáni árajánlatok alapján a vétel és eladás közötti rés részvénytől függően 6--7,7 százalék között volt -- tudta meg lapunk.
A Microsoft esetében például 15 700 volt a vétel és 16 900 az eladás, miközben a New York-i értéktőzsdén 58 dollár, azaz 16 500 forint körül ingadozott az árfolyam. Mivel 1 százalékos jutalék mellett több brókercég is hajlandó külföldön beszerezni részvényeket, így meglepő lenne, ha ekkora marzs mellett bárkinek eszébe jutna az árjegyzőtől venni vagy neki eladni. (A General Electricnél 12 250 és 13 200 volt a hirdetett ár, míg a BMW-részvényeket 10 000 forinton vette volna a Német Befektetési Rt., s az eladási árra 10 600 forintot hirdettek.)
Mindenképpen pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy a múlt hét óta már további négy tőzsdetag aláírta a BÉT-tel azt a keretszerződést, melynek révén elméletben kereskedhetnek a szabadpiacon.
A Német Befektetési Rt.-t így követte a Cashline, a Concorde, az ING és a Quaestor Rt. is. Nagy kérdés, hogy az ingyenes szerződés megkötése tényleges kereskedési szándékot jelez-e, vagy csak az árjegyző esetleges későn ébredése esetén, arbitrázslehetőségre várva kívánnak üzletelni a brókercégek.
A szabadpiac nyitva tartása megegyezik a BÉT kereskedési idejével, és a BÉT honlapján az üzletkötések is nyomon követhetők lesznek 15 perces késleltetéssel. Az egyes papírokra vonatkozó árajánlatokra ez azonban vélhetően nem vonatkozik, azokhoz a befektetők a már megszokott csatornákon, a vendorokon keresztül juthatnak majd hozzá.
Mint arról beszámoltunk, a BÉT-en ezek a részvények csak regisztrált, de nem bevezetett értékpapírokként forognak, vagyis a szabadpiacon kötött üzletek nem minősülnek tőzsdei ügyletnek. A BÉT kizárólag a kereskedési rendszerét bocsátja a piac rendelkezésére. Az elszámolást a német elszámolóházzal, a Clearsteammel együttműködve a Keler végzi, vélhetően a már megszokott T+5 napos értelmezéssel, jóllehet az elszámolási ciklus T+1 és T+7 nap között változhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.