BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankosok az utcán

Az idén is megismétlődhet a tavalyi ezerötszáz fős leépítés a bankszektorban: több nagy pénzintézet máris jelezte elbocsátási szándékát. Két év alatt így az alkalmazottak tizede az utcára kerülhet. A bankszövetség szerint az apadást csak középtávon, új üzletágak megindulásával válthatja fel enyhe növekedés.

Két éve mintegy kétezer, tavaly 1,5 ezer alkalmazottjuktól váltak meg a hitelintézetek Magyarországon, így a szféra teljes létszáma 30 ezerről 27 ezer főre csökkent. A csökkenés trendje folyamatos, nincsenek időleges "szünetek" -- olvasható ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) friss adataiból.
Mint lapunk összesítéséből kiderül, az "elbocsátó" társaságok a legnagyobb pénzintézetek közül kerülnek ki. Az új üzletágakat fejlesztő közepes vagy kisebb pénzintézetek nem tudják teljesen felszívni a munkaerő-felesleget. A hálózatokban, alacsonyabb beosztásban dolgozó, kevésbé képzett munkatársak nagyobb eséllyel kaphatnak felmondólevelet.
Az előző évekhez hasonlóan az idén is mintegy ezerötszáz fős létszámleépítés várható a bankszektorban -- nyilatkozta ifj. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára. A technológiai fejlesztések, átszervezések, fúziók ugyanis kiváltják az alkalmazottak egy részét. A társaságok emellett rendkívül szigorúan próbálják "megfogni" a költségeket.
A főtitkár úgy vélte: az apadás, stagnálás hosszabb távon, 5-10 éven belül állhat meg, és az új üzletágak, tevékenységi körök startjával lassú emelkedés következik.
A szövetség szerint ugyanakkor a pénzintézeti szektorból kikerülők másoknál könnyebben találnak maguknak új állást. A más területeken dolgozó vállalatok ugyanis erősítik pénzforgalmi kapcsolataikat.
A szférában a legnagyobb mérvű, mintegy ezerfős létszámleépítés az idén minden bizonnyal a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) és az ABN Amro Bank (AAM) -- év közepére fizikailag is lezajló -- fúziója nyomán indulhat meg. Mint a K&H közgyűlési dokumentumaiban olvasható, ez év végére az együttes létszám 3896 főre csökken a jelenlegi 4869-ról. A leépítés jelentős egyszeri költséggel jár, így a bank ez évi, 9,8 milliárd forint fúziós költségén belül ez az egyik legnagyobb tétel.
Nem járnak viszont rosszul, akik továbbra is az új K&H-nál maradhatnak. Mint Rejtő E. Tibor, az egyesített bank vezérigazgatója a közgyűlésen bejelentette, a fúzió során egy "a munkakörök belső értékeit tükröző" bónuszrendszert vezetnek be, hiszen az egyesülést csak jól képzett és motivált munkatársi gárdával lehet végrehajtani.
A K&H-nál tavaly már 3374-ről 2857 főre csökkent az alkalmazottak száma. A leépítések révén a társaság jelentős összegű bérköltséget is megspórolt, hiszen az 1999. évi 7,22 milliárd forinttal szemben tavaly már csak 6,43 milliárdot kellett ilyen célokra kifizetni.
Mintegy 360 munkatársától vált meg tavaly az OTP Bank, amely 2000 végén így 8137 főt -- a teljes bankszektor apparátusának mintegy egyharmadát -- tartott nyilván. A bank közgyűlésén a költséghatékonyság jegyében további létszámleépítést helyeztek kilátásba.
Az OTP alkalmazottai tavaly összességében 24,79 milliárd forintnyi bérkifizetésben részesültek. Ez a bank írásos tájékoztatója szerint mindössze 2,1 százalékos növekmény az előző évvel összevetve.
A Budapest Bank (BB)-csoport tagjainál az állományi létszám az 1999. évi 2374-ről 2083 főre csökkent az előző évben. Ezen belül az anyabanknál apadt leginkább a munkatársak száma (326 fővel), míg a leánycégeknél néhány új kollégával még gyarapodott is az ott dolgozók tábora.
A BB helyzetét befolyásolta, hogy tavaly fontos üzletágakat -- így az áruhitelezést -- leányvállalataiba helyezett ki. Az alkalmazottak számára ennél érzékenyebb változás volt, hogy a tevékenységét átstrukturáló bank tavaly összesen 15 fiókját és kirendeltségét zárta be az ország különböző pontjain.
A csoport tavalyi konszolidált éves beszámolójának tanúsága szerint egyébként 2000-ben 7,87 milliárd forintot fizettek ki munkabérre, egyéb személyi jellegű célokra és betegszabadság-távolléti díjra.
A Postabank (Pb) teljes és részmunkaidős foglalkoztatottainak száma tavaly "csak" 2117 főről 2038-ra csökkent. Mint azonban Auth Henrik leköszönt vezérigazgató közgyűlési beszámolójából kiderült, 1998 óta (a beolvadt Polgári Kereskedelmi Bank dolgozóit is beleszámítva) már közel 400 munkatárstól váltak meg.
A folyamatot a központ átalakítása, a háttérfolyamatok racionalizálása tette lehetővé. Kérdéses, hogy miként alakul a dolgozói létszám a Magyar Postával való szorosabb kapcsolat kialakítása során.
A Pb munkavállalóinak bére -- amely 2000-ben 5,24 milliárd forint volt -- egyébként tavaly 4,5 százalékkal nőtt, ami harmada a banki szektor átlagosan 12-13 százalékos bérfejlesztésének.
A felmondólevelet kapott banki alkalmazottak közül a szerencsés kisebbség ismét a szférán belül találhat magának munkát. Néhány társaság ugyanis lakossági és kisvállalkozói üzletágának fejlesztéséhez, páran pedig fióknyitásokhoz keresnek embert.
A "gyarapodók" egyike a Raiffeisen Bank, amely tavaly decemberre 828 főre növelte gárdáját az 1999. végi 688-ról. Az óvatos ütemű bővítést jelzi, hogy a gyarapodással párhuzamosan az elmúlt évben változatlanul mintegy 11,4 millió forint maradt az egy alkalmazottra jutó üzemi eredmény a cégnél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.