Jóllehet csak nehezen vagy egyáltalán nem összehasonlíthatóak a brókercégek negyedéves beszámolói, az mindenképpen tény, hogy az idei első három hónap alatt a társaságok több mint felének nem sikerült nyereséget elérnie. Szakértők szerint elsősorban azok a cégek könyvelhettek el pozitív eredményt, melyek nem csak a tőzsdei részvényügyletek jutalékaiból éltek. A nyereséges brókercégek vezetői közül többen elmondták, hogy jövedelemezőségüket nagymértékben javította az állampapír-kereskedelmi és vagyonkezelői tevékenység.
Az általános visszaesést jól mutatja, hogy a korábbi években több száz milliós, illetve egymilliárd forint feletti eredményt elérő brókercégek most csak 40--100 milliós adózott nyereségről számoltak be. Több neves brókercég eközben 50--100 millió forintos veszteséget produkált, s a tőzsde egyik meghatározó, nem banki háttérrel bíró brókercége, a Dunainvest végképp felhagyott tevékenységével.
Az eredménylista tanulmányozói egyébként több érdekességre is rábukkanhatnak. Szembeötlő például, hogy az OTP Értékpapír Rt. nem járult hozzá adatai közléséhez, miközben az OTP Bank Rt. gyorsjelentéséből egyértelműen kiderül, hogy a brókercég "az első negyedévet 102 millió forintos veszteséggel zárta, amely elsősorban a kedvezőtlen piaci tendenciákra, illetve az átszervezési folyamat negatív hatásaira vezethető vissza". Pedig a befektetési szolgáltatási tevékenység eredménye még 219 millió forint volt.
Százmilliót meghaladó veszteség egyébként további négy társaságnál keletkezett, az IE New-York Brokernél, a külföldi értékpapírok hazai bevezetését kezdeményező Német Értékpapír Rt.-nél, a jó ideje veszteséget termelő Postabank Értékpapír Rt.-nél és a forgalmi toplistát hónapok óta vezető, a Dunainvest átvételével több hétig elfoglalt Erste Bank Befektetési Rt.-nél.
A hazai piacon jelentős részesedésre törő Erste brókercégének vezérigazgatója, Pásti Zoltán nem kívánta kommentálni az eredményt, azt azonban hangsúlyozta, hogy mivel az adatok nem auditáltak, nem egységes elvek alapján készültek, ezért nem is igazán alkalmasak elemzésre. A szolgáltatási tevékenység bevétele például egyáltalán nem összevethető, hisz a többség nettó módon számolta, míg néhányan bruttósítva.
Némi színt hozott az eredménylistára, hogy az MKB Értékpapír Rt. nyereségesen tevékenykedett még ezekben a nehéz időkben is, s "megelőzőtt" olyan cégeket, mint az 55--69 milliós veszteségről beszámoló Cashline, az ABN Amro Equities vagy a Nomura Befektetési Rt.
Végül érdemes megemlíteni a szintén jó eredményt felmutató Wood & Companyt is. Az első negyedévben 30 millió forint feletti nyereséget elérő cég tulajdonosai azonban nem kívánták megvárni, hogy miként alakulnak Magyarországon a befektetési tevékenység jövedelmezőségi tendenciái. A cég bezárásáról néhány hete lényegében egyik pillanatról a másikra döntöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.