Lemondott tisztségéről Dunavölgyi Mária, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) ügyvezető igazgatója. Dunavölgyi várhatóan júniusban távozik, megbízott utódja Horváth Zsolt általános ügyvezető igazgatóhelyettes lesz.
Az ügyvezető igazgató azzal indokolta döntését, hogy feladatait elvégezte, vagyis sikerült egy merev "hatóságot" társasággá alakítani. Az elmúlt két év során ráadásul lezárult a BÉT átszervezése, a költségcsökkentési programot és az informatikai fejlesztéseket is befejezték.
Dunavölgyi jelezte, hogy a közelmúltban számos ajánlatot kapott, egyelőre azonban egyikre sem mondott igent. Hozzátette: elképzelhető, a jövőben is együtt dolgozik Simor Andrással, a BÉT elnökével, aki a Deloitte and Touche első embere is egyben. Az ügyvezető igazgató legszívesebben vezetői tanácsadással foglalkozna a jövőben.
A tőzsdetanács ülésén döntöttek arról, hogy bevezetik a szabványos határidős kereskedésbe az A kategóriás részvényeket és az OTP elsőbbségi papírját. Az új határidős kontraktusok első kereskedési napját később határozzák meg. Túl nagy jelentősége ugyanakkor a szakértők szerint nincs a dolognak, csak az elvben kereskedhető, gyakorlatban teljesen illikvid, senkit sem érdeklő termékek száma növekszik majd a tőzsdén.
Az is elhangzott: a tanács elfogadta Pleschinger Gyula, a BÉT felügyelőbizottsági elnökének lemondását is.
Jóváhagyták a Kékkúti-részvények tőzsdei kivezetését. A kibocsátó vételi ajánlatát köteles a döntés nyilvánosságra hozatalát követő 30 napon belül megjelentetni. A törlés pontos dátumát az ügyvezető igazgató határozza meg.
A tanács módosította tagi szabályzatát, eszerint a tőzsde a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével közösen helyszíni vizsgálatot végezhet. A BÉT ügyvezető igazgatója jogot kap arra, hogy a tagoknál végzett felügyeleti vizsgálatról szóló jelentést bekérje.
Május harmadikával megszűnt a Garmond Capital Magyar--Amerikai Befektetési Szolgáltató Rt. és a Wintrust Értékpapír Ügynökség Rt. tőzsdetagsága, a társaságok mentesülnek a 3 hónapos felmondási idő alól.
Dunavölgyi elmondta: a közgyűlési szezon alatt két olyan esemény történt, mely a tőzsdét intézkedésre készteti. A BorsodChem közgyűlése előtt a napirendi pontokat titkosan kezelték, és azok nyilvánosságra hozóját tízmillió forintos bírsággal, illetve börtönbüntetéssel fenyegették. Dunavölgyi kiemelte: a vegyipari társaság eljárása a hatályos jogszabályokkal nem ellentétes, ám összeegyeztethetetlen a börze céljaival. Éppen ezért a tőzsdetitkárság a szabályzatot úgy módosítja, hogy ilyen eset többször ne fordulhasson elő.
A Pick közgyűlése a tulajdonosi megfeleltetés fordulónapját a cég alapszabályában 60 napban határozta meg, holott a bevezetési és forgalomban tartási szabályzat előírásai alapján a tulajdonosi megfeleltetésnek a közgyűlést megelőző 5-10 nappal kell megtörténnie.
A Pick -- illetve főrészvényese, az Arago -- a tőzsde szerint súlyos vétséget követett el, emiatt a BÉT eljárást indít. A szabályok megszegése egymillió forintig terjedő pénzbírsággal, végső esetben pedig a cég részvényeinek értékpapírlistáról történő törlésével is szankcionálható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.