A mérlegfőösszegét az első három hónap alatt 0,7 százalékkal, 1944,6 milliárd forintra növelő OTP Bank Rt. az egyre éleződőbb banki verseny során is 42 bázisponttal tudta emelni a bankrendszer egészéhez mérten amúgy is magas, a kamatozó eszközökre számított átlagos kamatmarzsát. Az 5,48 százalékos szintet úgy érték el, hogy míg a betéti oldalon számottevően csökkent a kamat (a bank kamatkiadásai 11,1 százalékos csökkenést mutatnak), addig a hiteloldalon jóval lassabb a kamatok apadása (a kamatbevételek mindössze 2,4 százalékkal zsugorodtak). A bank 23,3 milliárdos nettó kamatbevétele így 8,7 százalékkal ugrott meg az egy évvel ezelőtti értékhez képest.
Számottevően, 21,4 százalékkal bővült a pénzintézet nettó jutalék- és díjbevétele. A 8,438 milliárdos állomány közel harmadát adta a bázisadatokhoz képest 42,6 százalékkal bővülő kártyaüzletági bevétel.
Hogy mindebből túl sok nem látszik az eredménykimutatásban, abban az értékpapír-forgalmazás tetemes, 927 millió forintos veszteségadata a ludas. Döntően ennek köszönhető, hogy a 8,757 milliárdos nem kamatjellegű bevételi adat 11,8 százalékos visszaesést mutat.
A kiadási oldallal az OTP továbbra is rendkívül szigorúan bánik: a bázisidőszakhoz képest mindössze 6,1 százalékkal nőttek a nem kamatjellegű kiadások. Ezen belül jelentősebb növekedést csak az átlagosan 10 százalékos év eleji béremelés, illetve az opciós program kapcsán 13,2 százalékkal bővülő személyi ráfordítások során ért el.
A pénzintézet kiadás/bevétel mutatója hosszú idő után 2,2 ponttal, 60,4 százalékra emelkedett. A 12,713 milliárdos üzemi eredmény 3,2 százalékkal marad el a bázisadatoktól.
Miközben a bank teljes kinnlevősége 24,1 százalékkal nőtt, addig a minősített kinnlevőségek aránya 3,6 százalékkal, 43,9 milliárd forintra szorult vissza. Az OTP az év első három hónapjában 1,571 milliárd forint értékben számolt el értékvesztést és képzett céltartalékot, ami kevesebb mint 50 százaléka az egy évvel ezelőtti szintnek, s annak köszönhető, hogy a jogszabályok lehetővé tették az ország- és árfolyam-kockázati céltartalék felszabadítását.
Döntően ennek köszönhető, hogy a bank 11,666 milliárdos adózás előtti eredménye 17,3 százalékos pluszba fordult, míg a 9,542 milliárdos adózott profit 17,4 százalékos emelkedést jelent.
A konszolidált adatsoron elért 11,206 milliárdos adózás előtti eredmény a leányvállalatok eredményességének lassulását is tükrözi, összességében 13,8 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.
A legnagyobb visszaesést az értékpapírcég produkálta, amely 102 millió forintos veszteséggel zárta az év első három hónapját. A tavalyi sikerév után immár csökkenő, ám terven felüli profitról adott számot a lakás-takarékpénztár is. Szerényen nőtt a Garancia Biztosító profitja, míg kiugróan jó adatokkal támogatta a bankot a Merkantil-csoport, s hagyományosan kiemelkedően teljesít az OTP Ingatlan Rt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.