BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesett a profitnövekedés

Alaposan megcsappant a tőzsdei cégeknél a profit növekedése az idei első negyedévben -- állítják az elemzők. A cégeknek még egy hetük van számaik közzétételére, de a várakozások szerint alig lesz olyan társaság, mely két számjegyű javulásról számol be. A Molnál veszteségre számítanak, s a Matávtól is csak minimális előrelépést várnak a szakértők.

A Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában jegyzett társaságoknak még egy hetük van arra, hogy nyilvánosságra hozzák első negyedéves eredményeiket (a BorsodChem, a NABI, a Richter, a TVK és a Zwack már előrukkolt beszámolójával). Valószínűnek látszik, hogy a cégek távolról sem mutatnak majd ki olyan ütemű profitbővülést, mint egy évvel korábban.
A Reuters elemzői felmérése szerint a nagyobb kapitalizációjú társaságok között csak elvétve akad majd olyan, amely 10 százaléknál magasabb profitnövekedésre lesz képes. Tavaly ezzel szemben a cégek össznyeresége közel másfélszeresére nőtt az egy évvel korábbinak, ami akkor döntően a Molnak és az OTP-nek volt köszönhető.
Az olajcég eredményességével kapcsolatos piaci várakozások most azonban meglehetősen bizonytalanok, az elemzők átlagosan 5 milliárd forintot meghaladó veszteséget valószínűsítenek. A bizonytalanság főként a gázzal kapcsolatos -- mutatott rá Bónis Miklós, az IE-New York Broker elemzője. Véleménye szerint ez az első három hónap során 25-30 milliárd forintos veszteséget hozhat a vállalatnak. A Mol megítélésének jót tenne, ha teljes egészében meg tudna szabadulni a gázüzletágtól.
Az olaj iránti kereslet ugrásszerű növekedése általában kedvező környezetet jelent az olajcégeknek, tehát jó hatást gyakorolhat a Molra is. Az első negyedévben jól alakult a finomítói üzletág sorsa, az árrések megközelítették a tavaly nyári rekordszintet, kérdéses azonban, hogy mennyit tudott ebből realizálni a társaság. Az első három hónap során tetemes, 5--10 milliárd forint közötti pénzügyi veszteség várható, melyet a következő hónapok során azonban ledolgozhat a cég.
Az OTP ezúttal is jó első negyedévet produkálhat, bár a konszenzus szerint a profitbővülés alacsonyabb lesz az eddig megszokottnál. A társaság nettó kamatbevételei valószínűleg nem érik el a tavalyi negyedik negyedévi szintet, ám az egy évvel korábbit még így is meghaladhatja a 23 milliárdra becsült adat. A jutalékbevételek 14 százalékkal nőhetnek, míg az üzemi költségek bővülése igen mérsékelt, öt százalék körüli maradt. A bank profitja ezáltal akár 12 százalékkal is meghaladhatja az egy évvel ezelőttit -- állítja Schenk Tamás, a Concorde Értékpapír elemzője.
Szerinte a Matáv profitnövekedése is elérheti a 7 százalékot, ami csaknem duplája a piaci konszenzusnak. A Matáv esetleges erőteljes számainak az adna különös jelentőséget, hogy a cseh és a lengyel versenytársak időközben csalódást keltő első negyedéves eredményeket tettek közzé. Ha a magyar cég képes megfelelni a várakozásoknak, akkor felhívhatja magára a befektetők figyelmét, ami nyilván jót tenne az árfolyamnak.
A Matáv első három hónapja során talán a legfontosabb eredménybefolyásoló tényező a februári tarifaátrendezés volt, aminek köszönhetően némi bevétel átcsoportosult az előfizetési díjak közé, ám ennek teljes hatása egyelőre bizonytalan. A Westel növekedési üteme az első negyed során gyakorlatilag elérte a tavaly év végi rekordszintet, a mobilcég több mint 230 ezerrel növelte ügyfeleinek számát. Az új partnerek háromnegyede viszont az úgynevezett előre fizetett (prepaid) konstrukciót választotta, melynek jövedelmezősége elmarad a hagyományos előfizetésekétől -- véli Schenk.
A távközlési részvény az idei év nagy nyertesei közé tartozhat Szikszai Szabolcs, az OTP Értékpapír Rt. elemzője szerint is. Az értékpapírpiacokon még nem jött el a várt trendforduló, ám remélhetőleg még az év során bekövetkezik. Ha az amerikai cégek eredményessége is növekedésnek indul, s megszűnik a recessziós veszély, a befektetők a hagyományos iparágak papírjai helyett többek közt a távközlési részvényekbe fektethetnek majd.
A legnagyobb áramszolgáltató, a Démász sem lesz képes tartani eddigi teljesítményét, s csökkenő profitról lesz kénytelen számot adni az elemzők szerint. Mint felhívják a figyelmet, a cég jelentős veszteséget könyvelhetett el sajátrészvény-vásárlásain, az új árszabályozás pedig szintén hátrányosan érintette a Démászt.
Az áramszolgáltató a múltban jellemzően pénzügyi nyereségéből élt -- mondta Szikszai. A csökkenő kamatszint mellett viszont erre nemigen számíthat, ráadásul a folyamatban lévő peres ügyek szerencsétlen esetben akár több milliárd forintos kiadást is jelenthetnek a cégnek.
A közepes társaságok többségénél szintén az eredmény visszaesése látszik valószínűnek. A Pick a várakozások szerint egy évvel korábbi nyereségének harmadát sem lesz képes kimutatni, ami a kedvezőtlen húspiaci tendenciákkal magyarázható. Az elemzők felívják a figyelmet arra, hogy a sávszélesítés nyomán a forint esetleges felértékelődése a későbbi negyedévekben is kedvezőtlenül érintheti a szalámicéget.
A Danubius a szezonális hatások miatt aligha járulhat majd hozzá érdemben a tőzsdei összprofit javulásához. Sokan azt is rendkívül kedvezően értékelnék, ha a szállodacég nullszaldó körüli eredményt tudna kimutatni, hiszen a Danubius utoljára négy évvel ezelőtt zárt nyereséges első negyedévet.
A Graphisoft valószínűleg szintén csak ront majd az összképen, a társaság vezetői ugyanis már egyértelműen jelezték, hogy veszteséggel fogják zárni az első negyedévet. Hasonló a helyzet a másik informatikai társaságnál, a Synergonnál.
A tavalyi utolsó negyedhez képest már kedvezőbbnek látszott a január és március közötti időszak a Pannonplast számára, de az elemzői konszenzus szerint ez legfeljebb minimális profitbővülésre volt elég. Szinte üdítő kivételnek látszik, hogy a Mezőgép várhatóan jelentős javulást mutat ki, az orosházi társaságnál azonban rendkívül alacsony volt a tavalyi profit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.