Az anonim betétek azonosításának előbbre hozatalát kezdeményezte a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) a pénzmosás visszaszorítása érdekében. A javaslatot a PM vizsgálja -- jelentette be Szász Károly, a felügyelet elnöke a biztosítási csalások elleni szervezetek nemzetközi szövetségének (IAIFA) konferenciáján.
A hitelintézeti törvény ma az uniós belépésünk időpontjához (legkorábban várhatóan 2004-hez) köti a betéttulajdonosok adatainak regisztrációját. Információnk szerint a PSZÁF ezt jóval előbbre hozatná, ám előzőleg "józan átmeneti periódust" szabna az érintett pénzintézeteknek a felkészülésre. Nem kizárt, hogy a kormány már a nyáron foglalkozhat a témával.
A javaslat szerint az átállás után új betéteket csak névvel lehetne nyitni. A már élő szerződések esetében pedig a számlamozgásoknál (befizetés, kivét) azonosítanák az ügyfelet. Kérdéses a hosszú ideig érintetlen anonim betétek sorsa. A szakemberek szerint azonban ezeknél kisebb az esély arra, hogy pénzmosásra használják őket.
Szakértők emlékeztettek: Magyarország az utolsó állam Európában, amely még nem vállalt fix határidőt a névtelen betétek felszámolására. A közelmúltban ezt Ausztria és Csehország is megtette. (A bemutatóra szóló, nem nevesített takarékbetétkönyv történelmi okokból elsősorban a volt Osztrák--Magyar Monarchia területén terjedt el.)
Egy másik -- információnk szerint a rendőrségnél formálódó -- javaslat szerint a jövőben az autókereskedőknek, ingatlanügynököknek, auditoroknak, sőt a különböző letéteket kezelő ügyvédeknek is jelenteniük kellene a rendőrségen, ha ügyfeleik 2 millió forint feletti tranzakcióinál pénzmosásra utaló jeleket tapasztalnak. Erre jelenleg csak a pénzintézeteket kötelezik (amelyeknek saját szabályzattal is kell bírniuk a téma kapcsán).
Egy május végi bejelentés szerint egyébként a PSZÁF hamarosan új, pénzmosásellenes mintaszabályzatot ad ki a felügyelt szervek számára. A régi, még 1994-ben elfogadott szabályzat ugyanis számos ponton elavult.
Az anonim betétek volumene tavaly 360 milliárd forint volt Magyarországon, ami a teljes hazai betétállomány 7,6 százaléka. Ezen belül a névtelen takarékbetétek állománya 150 milliárd forintot tett ki. Jelenleg az OTP Bank és a takarékszövetkezetek -- jobbára vidéken élő -- ügyfelei ragaszkodnak leginkább e megtakarítási formához, e körnél viszont csekély a pénzmosás valószínűsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.