BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kissé élénkült a tőzsde

Az áprilisi mélypont után az elmúlt hónapban végre élénkült a tőzsde forgalma, a részvénypiac napi átlagos volumene lényegében megegyezik a márciusi értékkel. A brókercégek rangsorában az Erste alaposan elhúzott a többi dobogóstól, s ez csak részben magyarázható a Dunainvesttől átvett ügyfeleknek köszönhető forgalomnövekedéssel.

Négy hónapos folyamatos visszaesés után végre megfordult a trend a tőzsdén: a BÉT azonnali piacának forgalma májusban emelkedni tudott. Az áprilisi 212,85 milliárdos, duplikáltan számolt volumen után a múlt hónapban ugyanis 306,86 milliárd forint értékben kereskedtek a brókerek.
Az összforgalom ezzel együtt még jelentősen elmaradt a márciusi szinttől, ez azonban az állampapírpiac csökkenő népszerűségének köszönhető. A részvénypiac 274 milliárdos míjusi forgalma ugyanis nem csak az áprilisban elért 196 milliárdnál, hanem a márciusi 249 milliárdnál is magasabb.
A havonta eltérő számú kereskedési nap miatt a havi forgalmi adatoknál többet mondanak az átlagos napi forgalomról szóló számok, ezek alapján pedig kissé árnyaltabb a kép. Az elmúlt hónapban ugyanis a részvénypiac hárommal több kereskedési nap alatt produkált a márciusinál nagyobb forgalmat, az egyszeresen számolt átlagforgalom a két hónapban szinte teljesen megegyezik. Eszerint mind az áprilisi, mélypontot jelentő 5,14 milliárd előtt, mind utána egy hónappal a részvénypiac átlagos forgalma 6,22 milliárd forint körül alakult.
Májusban a forgalomnövekedés inkább a vételi érdeklődésnek volt köszönhető a brókerek szerint. Mind a Richter, mind a Mol, az OTP és a Matáv piacán jelentősebb vásárlók jelentkeztek, a nagy vevőknek többnyire sok kis tételes eladó biztosította a kínálatot.
A hónap végén a szokottnál nagyobb forgalma volt a hébe-hóba még blue-chipnek nevezhető Egisnek, ahol a korábbi jelentős eladások után nagyobb vevők megjelenése növelte a piaci volument. A hónap folyamán a Rába, a Démász és a Danubius piacán is jelentős blokk-kötések jöttek létre, tovább növelve a forgalmat.
A brókertoplistán az Erste nem csak megőrizte vezető helyét, hanem jelentős mértékben tudta növelni forgalmát. Részesedése a teljes részvénypiaci forgalomból megközelítette a 17 százalékot, amire még nem volt példa. Az Erste áprilishoz képest lényegében megduplázta forgalmát, a 46 milliárdos májusi volumenhez viszont csak körülbelül 3 és fél milliárd forinttal járulhattak hozzá a Dunainvesttől átvett ügyfelek. A piacról kivonuló cég ugyanis -- a korábbi adatokból kiindulva és a hónap trendjét figyelembe véve -- mintegy ötmilliárdos forgalmat bonyolíthatott volna, azonban a 22 májusi kereskedési napból az utolsó 14-et már az Ersténél töltötték a Dunainvest-ügyfelek.
A második helyezett Concorde előnye is nőtt a harmadik legnagyobb forgalmat bonyolító CA IB-hez képest, az ABN Amro pedig azzal, hogy 12-ről 22 milliárdra tudta növelni forgalmát, feljött a negyedik helyre.
Hasonló volumenbővüléssel lett az ötödik a Buda-Cash, a forgalmát mindössze kétmilliárd forinttal növelő Eastbrokers viszont lecsúszott a hatodik, a hasonlóan piaci átlag alatti mértékben növekvő Takarék pedig a hetedik helyre. A CSFB maradt a nyolcadik, a tízes lista alsó két helyét pedig a legjobb tízbe három hónap kihagyás után visszatérő Cashline és a legnagyobbak között most debütáló Raiffeisen foglalja el.
Az osztrák bank értékpapírcége 1999-ben még csak a 29., tavaly pedig 23. helyen állt a részvénypiaci forgalmi listán, az idén azonban folyamatosan lépdelt előre, és az áprilisi 14. hely után sikerült májusban először beférnie az első tízbe. Az áprilisban 9. és 10. ING és IE-New York a 12., illetve 11. helyre csúszott.
A határidős piacon az azonnali részvénykereskedéssel ellentétben csökkent a forgalom. A devizapiaci volumen ugyan -- nyilván a sávszélesítés jóvoltából -- megduplázódott, ugyanakkor továbbra is csak két-három cég üzletelt. A BUX-piacon egyharmadával csökkent a forgalom, s miközben a Concorde továbbra is őrzi vezető helyét a forgalmát szépen növelő Buda-Cash előtt, a korábban stabilan második Dunainvest ügyfeleivel erősödött Erste feljött az Eastbrokers mögé a 4. helyre. Opciókra nem született kötés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.