A Postabank (Pb) állami tulajdonának egésze, 99,97 százaléknyi részvény a Magyar Posta (MP) tulajdonába kerül. A posta már szeptember végére többségi részvényes lehet a hitelintézetben -- közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a kormányülés után.
Elsőként, július végéig 33 százaléknyi, a Pénzügyminisztériumnál (PM) lévő Pb-részvény kerül át apportként a MP-hez (erre csak a hírközlési törvény életbe léptével van mód, addig a posta nem jogosult 15 százaléknál többre). Július 3-ig a Miniszterelnöki Hivatal előterjesztést készít az e fölötti rész átadásának módjáról. Varga szerint erre a Pb zártkörűvé tételével vagy nyilvános ajánlattétellel van mód, de evvel tegnap nem foglalkozott a kormány.
A Világgazdaság információja szerint viszont írásos előterjesztés formájában gyakorlatilag eldőlt: a 33 százalék megszerzése után a posta tesz vételi ajánlatot az állami és a mintegy 1000 főnyi privát részvényes felé. Továbbra is kérdéses, hogy erre az MP-nek honnan lesz pénze, hiszen a kétéves költségvetésben nem szerepel a neki szánt tőkeinjekció.
Az egyharmadnyi PM-tulajdon apportálása előtt várhatóan a PricewaterhouseCoopers (PwC) könyvvizsgáló értékeli fel e csomag értékét (ez az egyetlen nagy auditor, amelyik a korábbi Pb-ügyekben még nem vizsgálta a bank portfólióját). A PwC a várakozások szerint óvatosságból legföljebb a névérték 63--70 százalékára rúgó, vagyis az OTP Bank év eleji ajánlatát alig valamivel meghaladó árat állapíthat meg.
Állami szakemberek szerint a posta nyilvános vételi ajánlatánál két gond adódik. Egyrészt a kisrészvényesek felhajthatják az árat, ha a figyelembe veendő tőzsdén kívüli forgalmi időszakban magas árfolyamon kereskednek a Pb-részvényekkel. Másrészt a bíróság kistulajdonosi perekben nem jogerősen már arra kötelezte az államot, hogy 106 százalékon vegye meg a bank részvényeit.
A kistulajdonosok papírjainak megvétele így elérheti a 10 milliárd forintot -- tudtuk meg. Ehhez járul a versenyhivatali és egyéb eljárások 30-40 millió forintnyi költsége. Ezzel együtt is csak optimális esetben szerezhet a MP 50 százalék fölötti részt a Pb-ban.
Varga a Pb átadását azzal indokolta, hogy ezzel a banki szolgáltatást az ország egészében biztosítani lehet. Lapunk viszont úgy tudja: az őszi határidő azért sürgető, mert a diákhitelezés feladata kizárólagosan a postai csoporthoz kerülhet.
Ennek módja az lesz, hogy az Oktatási Minisztérium -- az MP-t felügyelő közlekedési tárca beiktatásával -- apportként a Diákhitel Központ (DHK) Rt. részvényeinek 50,1 százalékát átadja a postának (rögtön azután, hogy az megszerezte a Pb több mint felét).
Ezzel párhuzamosan az MP közreműködésével a Pb számlavezető rendszerét úgy korszerűsítik, hogy az legkésőbb szeptember végére -- a régi ügyfelek zavartalan kiszolgálása mellett -- képes legyen a várt 150 ezer új diákszámla nyitására és kezelésére. (Ma a Postabank önerőből legföljebb 50 ezer új számlát tudna nyitni.)
A tervvel kapcsolatban az oktatási és igazságügyi tárca is aggályait fejezte ki -- értesültünk. Ezek: az MP--Pb--DHK szervezeti összefonódása és a szükséges formaságok miatt december első felére csúsznának a hallgatók első kifizetései. A Pb kizárólagossága a diákok személyi autonómiájának korlátozását jelentheti.
Az MP-nek kormánytól független gazdálkodó szervezetként nem lehet előírni a hitelkamat-számítás feltételeit. A várhatóan éveken át veszteséges DHK-t sem lehet finanszírozni a költségvetésből, ha az a különálló postáé. Az adóhatóság sem végezhetne behajtást egy közönséges gazdálkodó cég számára.
Egyes állami szakértők szerint a Pb-nek a hallgatói finanszírozásból csak csekély üzleti haszna lenne, miközben a bankszakma erőteljesen sérelmezné monopóliumát. Számítások szerint a Pb az első évben mintegy 50 milliárd forint diákhitelt folyósíthatna, ami révén betétállománya átlagosan 2 milliárd forinttal nőne. Ebből a banknak 2002 közepéig csak 140 milliós árrésbevétele és 100 millió forint jutalékbevétele lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.