BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyetlen fontosabb részvény sem tudott emelkedni az idén

Az elmúlt öt év leggyászosabb fél évét zárta a múlt héten a budapesti részvénypiac, mely főleg a forgalom drámai csökkenéséből fakad. Olyanra sem volt még példa a tőzsde újkori történetében, hogy az összes fontos részvény árcsökkenéssel zárjon egy féléves periódust. A külföldi befektetők után az elmúlt hetekben az őket kiszolgáló befektetési bankok közül is több döntött a régiónkból történő kivonulás mellett, ami arra utal: még jó néhány szomorú hónap állhat a magyar tőzsde előtt.

Minden korábbi várakozást alulmúló forgalmi adatokat produkált az idei év első felében a Budapesti Értéktőzsde részvénypiaca: a brókerek hat hónap alatt mindössze 781 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket.
Mint emlékezetes, a részvénykereskedelem 1996-ban kezdett felfutni, a külföldi befektetők tömeges megjelenése akkor exponenciálisan növekvő forgalmat és szárnyaló árfolyamokat hozott. Az 1995-ös 44 milliárd után 1996-ban 245, egy évvel később pedig 1436 milliárd forint volt a forgalom. Az ázsiai, majd az 1998-as orosz válság sokak számára emlékezetes árfolyamzuhanásokat hozott, a tőzsdei forgalomnak azonban jót tettek a rendkívüli események. A pánikszerűen eladó külföldiek hatalmas forgalomhoz segítették a börzét. Később, a piacok megnyugvásával és az árfolyamok emelkedésével a külföldi befektetők ismét tömegesen vásároltak, ami szintén jót tett a forgalomnak. Mára már tudjuk, hogy a legnagyobb árfolyam-ingadozásokat hozó 1998-as év bizonyult a rekordesztendőnek forgalmi szempontból is: 3460 milliárd forint értékben kereskedtek az alkuszok.
A tőzsde az ugrásszerű növekedést látva ekkor már megkötötte a szerződést az új kereskedési rendszer beszerzésére. A korábbi rendszer ugyanis kapacitása határán működött, rendszeresek voltak a technikai szünetek a kereskedésben. Az már a sors csúnya fintorának tekinthető, hogy mire az új, MMTS rendszer munkába állt, a forgalom elkezdett csökkenni, s hamarosan olyan szintre esett, melyet a régi rendszer is kényelmesen kezelni tudott volna. Ugyanakkor igazságtalanság lenne a tőzsde akkori vezetőit megvádolni pénzszórással: a döntés idején ugyanis nem akadt ember a piac környékén, aki akár csak azt meg merte volna kockáztatni, hogy a forgalom kismértékben csökken majd az új évezred kezdetére.
Az 1999-es évben a részvénypiaci összforgalom lényegében akkora volt, mint a ''98-as rekordévben, azonban 40 százalékkal nőtt a megkötött üzletek száma. Ez arra utalt, hogy a nagybefektetők hatalmas tételes kötései egyre inkább háttérbe szorultak, és teret nyertek a piacon a kisbefektetők. Ez volt az az év, amikor a legtöbb magánbefektető kereskedett a piacon: 2000-ben zárult le végleg azon kibocsátások sora, amikor a kisbefektetők kedvezménnyel juthattak hozzá a legpatinásabb magyar tőzsdei cégek privatizációja során azok részvényeihez.
A tavalyi évben a tendencia egyáltalán nem változott: az összforgalom kismértékben csökkent, ugyanakkor ismét nőtt az üzletkötések száma. Az éven belüli trend uyganakkor itt már egyenesen vészjósló volt: az év eleji, akkor még szokásosnak tekintett fellendülés meg is érkezett, majd elkezdődött a forgalom lassú, fokozatos csökkenése, ami a mai napig sem állt meg. Az, hogy a tavalyi évben az előző esztendőhöz képest csak kismértékben csökkent a részvénypiac összforgalma, nagyban a felvásárlásoknak volt köszönhető. Jórészt piaci vételekkel szívta ki a Mol, illetve az orosz--osztrák befektetői csoport a TVK-részvények nagy részét a piacról, és az OMV is a tőzsdén szedte össze, illetve kötötte át közel 10 százalékos Mol-pakettjének nagy részét.
Az idén azonban már nem maradt olyan esemény, mely a befektetőket a magyar piacra vonzotta volna. Óriási fordulat következett be egy év alatt: 2000 elején még sorozatban lehetett hallani a feltörekvő piacok reneszánszáról szóló külföldi alapkezelői nyilatkozatokat, fél évvel később pedig már egyöntetű volt a vélekedés, hogy ezeken a piacokon vigyázni kell, Magyarország pedig különösen rizikós terep. Az országspecifikus magyarázatok között előkelő helyen állt az, hogy az orosz válság után a tőzsdei cégek nagy része nem tudta már olyan mértékben növelni eredményét, mint amilyenre az elemzők számítottak. Másodsorban a kormány piacidegen lépéseit, a gáz-, illetve a gyógyszerárkérdésben tanúsított magatartását hozták fel indokként a szakértők. Mindez ráadásul pont akkor következett be, amikor a fejlett piacokon is komoly veszteségeket szenvedtek el a befektetők a technológiai buborék látványos kipukkadása nyomán. A fejlett tőzsdék bizonytalansága közben pedig egyre kevesebben mertek a feltörekvőkre merészkedni. Régiónkat az sem tette vonzóbbá, hogy időről időre érkeztek Törökországból olyan rossz hírek, melyek az orosz válság, illetve az akkor bekövetkező pánikszerű eladási hullám rémképét idézték fel a befektetőkben. Az alapvetően kedvezően alakuló hazai makromutatók már nem keltették fel a külföldi befektetők érdeklődését, és látványosan feledésbe merült a konvergenciaelmélet is. (E szerint az uniós csatlakozás előtt álló országok a feltörekvő és a fejlett piac közötti átmeneti, úgynevezett konvergáló kategóriába tartoznak, és sokkal inkább a befektetői érdeklődés előterébe kerülhetnek, mint más feltörekvő tőzsdék.)
Az idei évben szinte hónapról hónapra csökkent a forgalom, és az árak is inkább lefelé csorogtak. A külföldi alapok teljesen elfordultak a magyar piactól, egyetlen olyan papír maradt, melyet a mai napig említésre méltó érdeklődés övez: a Matáv. A Molra csak időnként, egy-egy gázüzletág-eladással kapcsolatos pletyka idején figyelnek jobban a befektetők, a Richter és az OTP esetében viszont annyiban elégedettek lehetnek, hogy a vételi érdeklődés hiánya az eladói oldal hiányával párosult.
Az idei első fél év legsiralmasabb adata a forgalom drasztikus csökkenése mellett az, hogy a fontosabb részvények között egy sem akadt, mely meg tudta volna őrizni árfolyamát. Táblázatunkból jól látszik az is, hogy az elmúlt öt évre visszatekintve az OTP bizonyult a legjobb befektetésnek, míg a kisebb cégek papírjaival hosszabb távon is szépen lehetett bukni. Pedig 1996 nyarán még épphogy csak elkezdődött a nagy hossz.
Ma a külföldi alapok többségét egyáltalán nem érdekli a magyar piac, és igen rossz jel az, hogy a magyar cégeket évek óta elemző befektetési bankok is sorra vonulnak ki a régióból. A korábban oly aktív külföldi alapok egyre kevesebbet kereskednek. A folyamat öngerjesztőnek látszik: a forgalom csökkenése nyomán a korábbi blue-chipek piacán egyre kisebb mennyiségekhez lehet csak hozzájutni az ár nagymértékű elmozdítása nélkül: Richterből például a brókerek szerint manapság egy 20-30 ezer darabos pakett megvásárlása vagy eladása csak az árfolyam 500-600 forintos elmozdításával kivitelezhető egy átlagos napon. A csökkenő likviditás pedig újabb és újabb potenciális befektetőket riaszthat el a piactól, hiszen egyetlen alap sem vállalja fel szívesen azt a kockázatot, hogy ha ki akar szállni befektetéséből, akkor a piacinak tekinthető árnál csak jóval alacsonyabban tudja értékesíteni a papírokat.
Szerencsére a Matáv ma már egyre kevésbé számít kis magyar feltörekvő részvénynek: több ágazati befektető portfóliójában megtalálható, árfolyama pedig egyértelműen együtt mozog a nemzetközi telekomindexekkel. Várható tehát, hogy ha a külpiacokon a befektetők ismét fantáziát látnak a távközlési papírokban, akkor az a Matáv árfolyamát, illetve forgalmát is elmozdíthatja felfelé. A többi blue-chip esetében nincs ennyire éles korreláció a külpiacokkal, így teljesen kiszámíthatatlan, hogy mikor kezd emelkedni forgalmuk, illetve mikor érkezik olyan befektető, aki a jelenlegi árszintnél magasabban is hajlandó vásárolni belőlük. Sajnos gyors fordulatra a jelen helyzetben minimális az esély.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.