BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét zuhant a részvényforgalom

Gyászosan zárult az első fél év a Budapesti Értéktőzsdén: a részvényforgalom újabb mélypontra esett, és az összforgalmat is csak az állampapírpiac szerény felfutása tudta hajszálnyival magasabban tartani az áprilisi gödörnél. A brókercégek rangsorában a Concorde ez évben második alkalommal tudta megelőzni az Erstét.

A májusban regisztrált szerény növekedés után ismét a részvénypiaci forgalom zuhanásával találták magukat szembe a piaci szereplők az elmúlt hónapban. A részvénypiacon a duplikáltan számolt forgalom 163,87 milliárd forintra zsugorodott, ami a májusi 273 milliárdhoz képest 40 százalékos csökkenés, az idei mélypontot jelentő áprilisi 195 milliárdnál pedig 16,4 százalékkal alacsonyabb. Míg májusban több blue-chip piacán is időlegesen megugrott a forgalom, júniusban szinte semmi érdemleges esemény nem történt. Milliárd feletti napi átlagforgalmat már csak a Matáv volt képes összehozni, az árfolyamát jól tartó OTP- és Richter-papírokra viszont sokszor fél órán át nem született egyetlen kötés sem.
Az egyszeresen számolt napi átlagforgalom 1996 óta most először esett ötmilliárd forint alá, sőt alig haladta meg a négymilliárdot. Ennek fényében nem meglepő, hogy a múlt hónapban már csak 34 brókercég kereskedett a részvénypiacon, miközben két éve 55, de még tavaly decemberben is 40 aktív alkuszcég volt. A szakértők szerint ugyanakkor a jelenlegi forgalom még 34 céget sem képes eltartani, így ha a forgalom nem fut fel a kövekező hónapokban, újabbak kivonulására lehet számítani.
A brókertoplistán a Concorde január után most először tudta megelőzni az Erstét. Úgy tűnik, hogy a Concorde-nak van egy stabil ügyfélbázisa, mely még a rossz időkben is hajlandó kereskedni: a társaság forgalma ugyanis az átlagnál jóval kisebb mértékben esett vissza az idén, jelentősen bővítve a cég piaci részesedését. A Concorde forgalma hónapról hónapra viszonyleg szerény kilengéseket produkált, nem úgy az Erstéé: egy-egy nagy megbízó jelenléte vagy éppen háttérbe húzódása alapvetően meghatározta a cég havi forgalmát. Az Erste májusban például az előző hónaphoz képest megduplázta forgalmát, és utcahosszal vezette a toplistát, júniusban viszont -- a néhány nagyobb önkötést is tartalmazó -- 46 milliárdról 18 milliárd alá zuhant az általa lebonyolított forgalom. Ez felveti a kérdést, hogy a Dunainvesttől átkerült ügyfelek milyen arányban tartottak ki az Erste mellett.
A CA IB stabilan őrizte harmadik helyét, majd az ABN, az East és a Takarék következik a sorban. A Buda-Cash fele forgalmának elvesztésével az ötödikről a nyolcadik helyre csúszott, majd a Cashline következik. A tizedik helyre az az ING érkezett meg, mely az idén most harmadszor furakodott be a legjobb tízbe. Az összehasonlítás kedvéért azonban érdemes megjegyezni, hogy 6,16 milliárdos forgalommal fél éve még csak a 22. helyig lehetett jutni, az a 20,4 milliárd pedig, amivel a Concorde most első tudott lenni, tavaly decemberben még a 12. helyre lett volna elég. Az MKB Értékpapír a 11. helyre elegendő 5,1 milliárdos részvényforgalma mellett az állampapírpiac 48 milliárdos összforgalmából 30 milliárdot szakított ki, így az összforgalmat tekintve az élen tudott végezni.
A határidős szekcióban jelentős változás történt: a Procent-ügyfelek átvétele óta biztosan vezető Concorde-ot megelőzte a Buda-Cash a BUX-piacon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.