Az előzetes adatok szerint 202 milliárd forint díjbevétellel zártak 2001 első felében a hazai biztosítótársaságok, ami 8 százalékos bővülés a tavaly nyári 186,9 milliárdhoz képest -- értesült a Világgazdaság. Mindez még az első negyedévi 15,5 százalékos növekedéshez képest is jelentős lassulás, nem is szólva a piac tavalyi 29,6 százalékos gyarapodásáról.
Az életbiztosításoknál a tavaly júniusi 83,7 milliárddal szemben az idén mindössze 82,1 milliárd forint volt a díjbevétel, tehát nominális értéken is visszaesés regisztrálható. Kiugró a csökkenés az egyszeri díjas (azaz szerződéskötéskor az ügyfél által előre fizetett díjú) életbiztosításoknál: itt a tavaly év közepi 24,5 milliárddal szemben információnk szerint csak bő 11 milliárd forintnyi díj folyt be júniusig.
A növekedés motorja a nyárelőn -- az idei első negyedévvel megegyezően -- a nem élet ág volt. Itt a tavaly júniusi 103,17 milliárddal szemben az idei év közepéig mintegy 120 milliárd forint díjat gyűjtöttek a biztosítók, ami 16 százalékos bővülést takar.
A nem élet és a folyamatos díjú életbiztosítási piac "szokásos" módon infláció körül nőtt. Megtört viszont az egyszeri díjas életbiztosítások két év óta tartó -- részben indokolatlan -- felfutása -- kommentálta a számokat Banyár József egyetemi adjunktus, biztosítási szaktanácsadó.
Úgy vélte: az idén az élet ág fejlődése visszatért a normális kerékvágásba, és immár nem a vagyonbiztosításokat kiugróan meghaladó mértékben fejlődik. Az egyszeri díjas életbiztosításoknál 1998--99 óta elsősorban a szakmában is "sztárolt" eszközalapokhoz kötött (unit-linked) befektetési termékek hódítottak. A tőzsde tartós gyengélkedésével viszont ez az instrumentum is visszaesett.
Banyár szerint az egyszeri díjas unit-linked módozatok általában rövid távú szerződések voltak. Visszaesésük nem rendíti meg különösképpen a biztosítók nyereségességét. E módozatokba ugyanis általában a cégek nem "kalkuláltak bele" akkora profitot, mint a folyamatos díjú módozatokba.
A vagyonbiztosításoknál a cascónál és feltehetően a lakásbiztosításoknál várható jelentősebb bővülés -- vélte a szakember. Ennek oka, hogy a jövedelmek emelkedésével több állampolgár engedheti meg magának a biztosítás megkötését vagyontárgyára. Többen vehetnek (finanszírozott konstrukcióban) járművet is, amelyekre ugyanakkor a lízingcégek általában kötelezően előírják a casco megkötését.
Banyár szerint 2001 egészében is a mostani trendek várhatók. Ez számításaink szerint azt jelenti, hogy év végére mintegy 415-420 milliárd forintnyi díjbevétel várható a piacon.
A nagy társaságok közül a leginkább az OTP-Garancia és az ÁB-Aegon érezte meg az élet ág visszaesését: előbbinél 2,5 milliárddal, utóbbinál egymilliárd forinttal kevesebb díjbevételt regisztráltak itt, mint egy évvel ezelőtt. A piac méretéhez képest csekély, egyenként 60-230 millió forintos növekedést könyvelhetett el magának az ING N-N, a Generali-Providencia (G-P) és az Allianz Hungária (AHB).
A vagyonbiztosításoknál az AHB 16 százalékos, a G-P és az OTP-Garancia egyaránt 17 százalékot meghaladó növekedéssel dicsekedhet. Az ÁB-Aegonnál viszont a tavalyival összevetve mintegy 200 millió forinttal kevesebb díjat söpörhettek be ebben az ágban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.