A forintnak a jegybanki intervenciós sávon belüli pozíciója az elmúlt két napban közel 350 bázisponttal romlott. Ennek következtében az euró majdnem 9 forinttal drágult.
A szerdai gyengülést sokan az eurónak a dollárhoz viszonyított erősödésével magyarázták, vagyis azt feltételezték, hogy a befektetők forintpozícióik rovására vásároltak eurót. Tegnap viszont már szinte mindenki inkább feltörekvő piaci okokat emlegetett.
A lengyel költségvetési problémákkal és a zloty gyengeségével indokolja a forint elmúlt két napi esését Kaczúr József, a Swap Rt. elnöke is. Véleménye szerint a hazai fizetőeszköz az elmúlt hetekben mintegy három százalékkal volt erősebb a lengyel valutánál. A rés azonban az utóbbi napokban kitágult, az elmúlt két nap csak korrekció volt.
A hazai illikvid piacot -- tette hozzá -- már 20-30 millió euróval el lehet mozdítani, különösen akkor, ha a többség eleve valamilyen markáns változásra -- jelenleg gyengülésre -- számít. A piacra egyébként is jellemző, hogy valamihez köti a forintot, ez az utóbbi időben éppen a zloty lett. Ráadásul a magyar pénz a jelenlegi szinten érzékenyebb a gyengülésre, a spekulánsok pedig ezt ügyesen használják ki.
A spekulánsok számlájára írja a gyengülést Vásárhelyi Nagy Antal, az OTP Értékpapír Rt. határidős üzletágának vezetője. Azt állítja, komoly magyarázat nincs a piacon, bár időről időre lábra kapnak az Argentínát, Török- és Lengyelországot okoló elméletek.
Vásárhelyi szerint a visszaesést leginkább egy külföldi bank eladásai indíthatták el, az álló, hírek nélküli piac megmozdításához ennyi is elég. Minimális mozgás után már a határidős eladók hirtelen zárásai is tovább lökhettek a forinton.
A bankközi piacon késő délután (amikor a legtöbben befejezik a kereskedést) a sávcentrum alatt 7,13 százalékkal állt a forint (összehasonlításul: a keddi érték ugyanebben az időpontban 10,52 százalék volt). Egy óra múlva azonban az árfolyam már 7,75 százaléknál járt. Ez is mutatja, hogy csekély mennyiséggel milyen jelentős elmozdulás érhető el. A piacon szinte mindenki arra számít, hogy a forint gyengülése -- csakúgy, mint az argentin válság idején történt -- csak átmeneti lesz.
Az állampapírpiac mindenesetre eddig nem igazán sínylette meg az eseményeket. Szerdán ugyan jelentősebben emelkedtek a hozamok, de ez a tendencia (annak ellenére, hogy továbbra is érzékelhető volt a külföldi eladói nyomás) nem folytatódott. Elemzők egyébként úgy vélik, hogy ezen a területen csupán profitrealizálásnak lehettünk tanúi.
Akadnak azonban, akik felhívják a figyelmet arra, hogy nemzeti fizetőeszközünk nem tudott az argentin események előtti szintre visszajutni. Ez pedig, a nemzetközi gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat is figyelembe véve, esetleg indokolatlanná teszi az optimizmust.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.