Csütörtökön rövidebb szünet után ismét az Európai Központi Bank kerül a piaci szereplők fókuszába. A legutóbbi európai fejlemények -- a német import és a termelői árak vártnál nagyobb mértékű csökkenése és a német infláció ütemének augusztusi mérséklődése -- mind az ECB kezére játszanak, amennyiben a bank kamatcsökkentést kíván végrehajtani.
Az egyre jobban küszködő európai gazdaságoknak jót tenne egy monetáris lazítás, amitől a szakértők a növekedés felgyorsulását várják. Ráadásul az ECB az egyetlen nagy központi pénzintézet, amely nem reagált cselekedetekkel az egyre nyilvánvalóbb gazdasági folyamatokra. Mint ismert, a német gazdaság stagnált a második negyedévben, ami egyértelmű jele az összeurópai lassulásnak.
Időközben Amerikában a Federal Reserve mindent megtesz -- ami miatt jelentős kritika éri az ECB-t --, hogy a gazdaság elkerülje a recessziót, az idén már hét ízben csökkentettek kamatot. Nemrég pedig a Bank of England is követte példájukat.
Most az elemzők nagy része arra számít, hogy az ECB a héten 25 bázisponttal mérsékli irányadó kamatait. Erre minden esély megvan, hiszen a közös központi bank augusztus 9-én publikált legutóbbi inflációs jelentésében célzásokat tett arra, hogy komolyan fontolgatja a kamatvágást.
Ugyanakkor az is igaz, hogy három Bundesbank-tanácsadó és Ernst Welteke, a német jegybank elnöke a napokban azt nyilatkozta: előbb-utóbb mindenképp szükséges a kamatok csökkentése, de nem feltétlenül azonnal. Az ECB pedig ez évben már több alkalommal is bizonyította, hogy döntéshozóit nem befolyásolják a piaci vélemények, így talán az sem lenne meglepő, ha nem változnának a kamatok.
A piaci szereplők többsége mindenesetre 25 bázispontos csökkentésre számít. Ezt mutatja az is, hogy a szeptemberi 3 hónapos Euribor-kontraktusok kamattartalma 4,20 százalék volt, ami jóval alatta marad az ECB 4,5 százalékos irányadó kamatának.
Csütörtökig még sok minden történhet. A hét elején az M3 monetáris aggregátum alakulásának adatai is nyilvánosságra kerülnek. Néhány elemző úgy véli, hogy az M3 a vártnál nagyobb mértékben bővült, ami ismét késlelteti a kamatvágást, mivel az M3 növekedési ütemét az infláció után a második legfontosabb indikátornak tekinti az ECB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.