Tavaly 15,51 százalékos volt a biztosítási alkuszok átlagos jutalékszintje a díjakra vetítve. Ez csökkenés az 1999-ben regisztrált 22,18 százalékhoz képest -- jelentette be Klinger József, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke a szervezet balatonfüredi találkozóján.
A hazai brókerek száma 2000-ben 218-ra nőtt az egy évvel korábbi 186-ról (a "hőskorban", 1990-ben még csak 15 céggel működött a piac). A FBAMSZ-tagok közül a legtöbb jutalékot, közel egymilliárd forintot a Marsh Kft. gyűjtötte.
Az 56 FBAMSZ-tag 38,053 milliárd forintnyi biztosítási díjat kezelt az előző évben, az akkor -- összességében -- 384 milliárd forint díjbevételű biztosítási piacon. A legtöbb díjat a Marsh (közel 7,5 milliárd forint), az AON+Jauch, a Eurorisk, a Lombard és a Credit Leising kezelte -- mondta el az elnök. Az FBAMSZ részesedése a biztosítási piacon így 9,9 százalék volt. Ezen belül 17,1 százalékos a nem élet és -- az MBI többes ügynökké válása miatt -- csak formális, 1,6 százalékos az életpiacon.
A többi, adatait nem publikáló alkuszcéggel együtt számítva persze ennél jóval nagyobb lehet a brókerek teljesítménye (nem szólva arról, hogy egyes társaságok -- forma szerint -- nem is e tevékenységet űzik, de a gyakorlatban annál inkább).
A biztosítótársaságok közül tavaly toronymagasan az Alian Hungária és a Generali-Providencia kötötte a legtöbb díjjal járó üzleteket brókerek közreműködésével. Előbbinél ennek révén mintegy 19 milliárd, utóbbinál közel 11 milliárd forintnyi díj folyt be. Őket a sorrendben az Axa Colonia Avico és az OTP-Garancia követi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.