BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább lassult a biztosítók növekedése

Infláció alatti, a korábbiak negyedére rúgó díjnövekedéssel kényszerültek beérni az elmúlt egy évben a biztosítók, pedig a szerződésszám háromszázezer darabbal nőtt. A drámai fékeződés -- ami miatt több mint hatezer ügynök távozott a szférából -- továbbra is a befektetési életbiztosítások hanyatlásának köszönhető.

Mindössze 7,58 százalékkal nőtt a biztosítási szféra díjbevétele 2001. szeptemberig az elmúlt egy évben -- derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége gyorsjelentéséből --, miközben a 2001/2000. szeptemberi pénzromlás mértéke 8 százalék körül volt.
Egy évvel korábban a piacon még négyszer akkora, közel 31 százalékos növekedést regisztráltak, ami akkor többszöröse volt az időarányos inflációnak.
A társaságokhoz az idén őszig összességében 305,1 milliárd forint díj folyt be -- derül ki a jelentésből. Ha a további lassulást esetleg ellensúlyozná egy év végi "hajrá", e szám mintegy 410 milliárd forintra nőhet december végéig.
A piac továbbra is a befektetéshez kötött (unit-linked) életbiztosítások, ezen belül is leginkább az egyszeri díjas módozatok miatt fékeződik. Emiatt a piac vezető (élet)biztosítóinak összes díjbevétele nominálisan is visszaesett. A Mébit 24,6 százalék, az ÁB-Aegon 6,9, az ING Nationale-Nederlanden (N-N) 1,8 százalékos, az OTP-Garancia 0,5 százalékos csökkenést volt kénytelen elkönyvelni.
A trenddel szemben jelentősen nőtt viszont az élet -- és ezáltal a teljes -- piacon a Signal és az Union, előbbi ráadásul a biztonságosabb, folyamatos díjú szerződéseknél.
Míg tavaly szeptemberben 128 milliárd forint díj folyt be az élet ágból, az idén ennél nominálisan is kevesebb, csak 121,8 milliárd forint. Ez az inflációt is figyelembe véve bő 12,5 százalékos reálvisszaesést jelent.
Még rosszabb a helyzet az egyszeri díjas életbiztosításoknál (ezek 90 százaléka befektetéshez kötött). Itt a tavaly őszi 40,20 milliárd forint díjnak az idén csak mintegy a felét (20,60 milliárd) fizették be az ügyfelek, tehát bő 55 százalékos a csökkenés reálértéken.
A élet piac visszaesését jelzi az is, hogy az elmúlt egy évben mintegy 6300 főállású és bedolgozó ügynök távozott -- rendes megélhetés híján -- a biztosítóktól (egyedül a Generalitól 900, az Ahicótól 800 ember ment el). Míg 2000 őszén létszámuk még bő 23 ezer volt, ez évre minden negyedik ügynök intett búcsút a pályának, s így mindössze 16,8 ezren maradtak.
A vagyonbiztosítások 17,7 százalékos bővüléssel csak részben tudták ellensúlyozni a visszaesést. A díjbevétel e téren 2001 szeptemberéig 183,2 milliárd forint volt (ebből 53,6 milliárd köszönhető a "kötelező" biztosításnak), szemben a 12 hónappal korábban regisztrált 155,6 milliárd forinttal (ebből 48,9 milliárd a "kötelező").
A vagyonbiztosításokat tekintve három terület számított igazán húzóágazatnak az elmúlt egy évben. Az általános felelősségbiztosítások díjbevétele majdnem 39, a cascóé közel 23, a "kötelezőé" pedig mintegy 10 százalékkal emelkedett.
Mindezek miatt az előző negyedévekhez hasonlóan elsősorban a nem élet területen erős hazai társaságok -- Argosz, Axa Colonia, Európai Utazási, QBE-Atlasz -- nőttek dinamikusan, a piaci átlagot háromszorosan-ötszörösen meghaladva (egyeseknél persze az alacsony bázis is "besegített").
A biztosítási szerződések száma 305 ezerrel nőtt az elmúlt egy évben a piacon, így az idén szeptemberben 11,61 millió volt -- olvasható a gyorsjelentésben. Csakhogy miközben az életbiztosítások száma 100 ezerrel (2,66 millióról 2,56 millióra) csökkent, a vagyonbiztosításoké 400 ezerrel nőtt (8,64 millióról 9,05 millióra).
A trend oka itt is az, hogy sok, a befektetési hozammal elégedetlen ügyfél váltotta ki unit-linked életbiztosítását (s inkább azok az alacsonyabb díjú szerződések maradtak meg, ahol az ügyfelek elsősorban az adókedvezményt akarják kihasználni).
Ugyanezért nőttek 77 százalékkal (47,9 milliárd forintra) az elmúlt egy évben a társaságok életbiztosítási kárai: a unit-linked kifizetéseket ide könyvelik el a cégek. A nem élet károk viszont "csak" 31 százalékkal (105,9 milliárd forintra) emelkedtek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.