BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesik az olajkereslet

Az olajkartell (OPEC) szakértői úgy vélik, hogy jövőre kisebb lesz a világ átlagos napi nyersolajkereslete, mint az idén. Így az OPEC kutatási főnöke szerint az első és második negyedévben 300-300 ezer, a harmadikban pedig 50 ezer barrellel gyengülhet a napi szükséglet.

A folyó negyedik negyedévben is már mintegy 900 ezer barrellel kevesebb olajat igényelnek, mint 2000 hasonló időszakában, ám a teljes évet tekintve még napi százezer barrel többlet mutatkozik 2001-ben. (Az USA felhasználása viszont - tízéves megszakítás nélküli növekedés után először - már az idén is átlagosan mintegy 10 ezer barrellel csökken, vélik Washingtonban.) A kereslet visszaesése újabb nyomást gyakorolhat az árakra, amelyek - a korlátozó termelői paktum körüli folyamatos bizonytalanság miatt - a hét elején ismét lejtőre csúsztak.

Az OPEC ezért legalább hat hónapra szeretné visszafogni a globális kínálatot napi kétmillió barrellel. Ettől függetlenül a kartell továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a független exportőrök napi félmillió barrellel járuljanak hozzá az általa feltételesen vállalt 1,5 millió barreles kvótacsökkentéshez. Oroszország és Mexikó már konkrétan - napi 150, illetve 100 ezer barrel - megnevezte a tervezett visszafogás mennyiségét, ám Norvégia és Omán még csak a lehetséges sáv alsó és felső határát adta meg. Főleg a világ harmadik legnagyobb nyersolajexportőre, Norvégia végleges, még karácsony előtt ígért színvallása érdekes, hiszen 100-200 ezer barrel közötti, széles intervallumról van szó. Az OPEC által szintén felkért Angola és Kazahsztán pedig eddig mindennemű számszerű nyilatkozattól elzárkózott. De ha még az OPEC és a függetlenek között létre is jön egy újabb, esetleg a korábbinál is szélesebb piackorlátozó paktum, még akkor sem garantált annak maradéktalan végrehajtása. Főleg Oroszország teljesítése kétséges, amely már 1999-ben sem tett eleget vállalt kötelezettségének. Ráadásul esetében még az is bizonytalan, hogy a nyersolajexport csökkentését nem követi-e az olajtermékek kivitelének felfutása.

Az olajkartell (OPEC) szakértői úgy vélik, hogy jövőre kisebb lesz a világ átlagos napi nyersolajkereslete, mint az idén. Így az OPEC kutatási főnöke szerint az első és második negyedévben 300-300 ezer, a harmadikban pedig 50 ezer barrellel gyengülhet a napi szükséglet. VG-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.