BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két havi csúcson az olajjegyzések

A tőzsdei olajárak jórészt az amerikai készletek csökkenése miatt emelkedtek látványosan az elmúlt napokban, ez azonban csak az egyik összetevője a várható ártrendnek. Az OPEC olajkartell egyelőre maga is lemondott arról, hogy jelzőára tartósan visszatérjen a barrelenként 22-28 dolláros sávba, ami néhány dollárral még magasabb tőzsdei jegyzéseket feltételezne.

A következő hat hónapban a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) már nem törekszik arra, hogy nyersolajárait a barrelenkénti 22-28 dolláros sávban tartsa - jelentette a Bloomberg a szaúdi olajminiszternek a Mees szaklapnak adott nyilatkozatát idézve. Eszerint a kartellnek most fontosabb, hogy megszilárdítsa az olaj világpiacát, s megakadályozza ott a nagyobb áringadozásokat, azaz áreséseket. Ha a tőzsdei árak újra 18-19 dollár alá csökkennének, komoly érvágás lenne még a gazdagabb OPEC-országoknak, így Szaúd-Arábiának is.

A globális kereslet növekedési ütemének lelassulása és a borús világgazdasági kilátások miatt az OPEC vezetése mást nem is igen tehet azon kívül, hogy igyekszik rávenni tagországait és a velük együttműködő független exportőröket, főleg Oroszországot a január elsejétől vállalt kínálatcsökkentés teljesítésére.

Tavaly éves átlagban csaknem 4,50 dollárral, azaz 16 százalékkal csökkent az OPEC hét olajfélén alapuló jelzőára. A 23,12 dolláros átlag annak ellenére alakult ki, hogy a kartell háromszor is szűkítette összkvótáját és többé-kevésbé a termelését is. Ez az árszint ugyan még benne maradt a kínálati politikája szempontjából az elmúlt években kritikusnak tekintett 22-28 dolláros sávban, ám jócskán elmaradt a megcélzott 25 dollártól. Sőt, szeptember vége után átlagosan közel négy dollárral, tartósan a 22 dolláros alsó határ alá süllyedt.

Az egyoldalú piacvesztéstől félő OPEC ennek ellenére ez év kezdetéig halogatta a termelési kvótái újabb, napi másfél millió barreles csökkentését, pedig a nem hivatalos ár/mennyiség mechanizmusa szerint erre már tíz kereskedési napot követően sort keríthetett volna. Így a mostani szaúdi nyilatkozat igazán senkit sem lephet meg.

Az OPEC jelzőára még pénteken is csak 18,64 dollár volt, holott a tőzsdei nyersolajárak a múlt hét második felében érezhetően emelkedtek. Ebben az amerikai készletek fogyása miatti aggodalmak és a befektetési alapok fedezeti vásárlásai is közrejátszottak. Az Európában mértékadó londoni brent ára februári szállításra tegnap délután 22,35 dollárra nőtt, amire két hónapja nem volt példa. Az ár 3 dollárral magasodik a 20 napos mozgó átlag fölé. A háttérben az áll, hogy a világ legnagyobb fűtőolaj-felhasználó piacán, az USA-ban apadnak a készletek az elmúlt napok hideg időjárása nyomán. Ám az amerikai meteorológusok ismét az átlagosnál melegebb időjárást jeleznek, így alighanem hamar kifullad ez az árfelhajtó erő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.