BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalanul növekvő tőzsdei nyereségek

Az elmúlt egy hónapban a tőzsdék többsége nyereséget tudott felmutatni. Ezt egyértelműen az magyarázhatja, hogy a világgazdasági kilátásokkal kapcsolatban egyre nagyobb teret nyer az optimizmus. A helyzet azonban még mindig igen bizonytalannak tűnik.

Az elmúlt hónapban a befektetések között mindenképpen a részvényeket érdemes kiemelni. Annál is inkább, mivel a magyar befektetők körében is mind népszerűbbé válnak a külföldi papírok. Határozottan úgy látszik pedig, hogy a fejlett piacok börzéi pedig az elmúlt egy hónapban már kezdtek magukhoz térni. A teljesítmények között persze igencsak jelentős eltérések akadtak. Míg ugyanis az amerikai mutatók közül még a Dow Joneshoz képest nagyobb emelkedést felmutató, főként technológiai papírokat tömörítő Nasdaq értéke is "csak" 7,4 százalékkal nőtt, a frankfurti DAX nyeresége meghaladta a 13 százalékot. Ehhez képest a magyar BUX és a londoni FTSE is szégyenkezhet a maga négyszázalékos bővülésével. Ebből is érzékelhető egyébként, hogy a helyzet még cseppet sem tekinthető stabilnak. A frankfurti mutató talán az egyetlen, amely egyértelmű (és növekvő) trendet mutat. Másutt az indexek változásán is átüt a továbbra is érzékelhető bizonytalanság.

A börzei kedélyeket időnként céghírek is borzolták. Az indexek mozgása azonban általában inkább a nemzetközi gazdasági növekedéssel kapcsolatos hangulatot tükrözte. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyílt-piaci bizottságának ülése érdekes módon nem okozott olyan nagy változást, mint amire jelen körülmények között számítani lehetett. Valószínűleg azért nem, mert ezúttal semmi igazán markáns nem hangzott el a Fed elnöke (egyébként a piac rémének tartot) Alaan Greenspan szájából.

Grafikonunkból látható egyébként, hogy még ilyen körülmények között is jelentős eltérések adódhattak a részvényeken elért profitnál, attól függően, ki mikor vette és adta el a papírt.

A külföldi részvények forgalma egyébként - a közzétett adatok szerint - február és március közepe között meghaladta a 27 milliárd forintot. Ennek oka, hogy éppen az általunk vizsgált időszakban volt egy robbanásszerű fejlődést mutató hét, a tizedik. Ekkor a külföldi részvényekkel lebonyolított napi forgalom megközelítette a hárommilliárd forintot. Ráadásul nem csak a kereskedési kedv élénkült meg, a diverzifikáció is erőteljesen nőtt. (Az adatokat azonban óvatosan kell kezelni, mivel a hétről hétre tapasztalható jelentős kilengéseket minden bizonnyal az adatszolgáltatásbeli hiányosságok magyarázzák. Valószínűleg a forgalmi adatok nem akkor jelennek meg a statisztikákban, amikor az adásvétel ténylegesen megtörtént, hanem akkor, amikor azt a brókercégek lejelentik.)

Az általános tapasztalatokkal ellentétben március közepe előtt honfitársaink nem csak egy-két papírt részesítettek előnyben. Természetesen azért nem esett ki a befektetők kegyéből az általában nagyobb forgalmat generáló, az amerikai technológiai piacon forgó Veritas, Nvidia, valamint a német Infineon.

A magyar tőzsdén - ahol egyre kevesebb hazai kisbefektető igyekszik pénzét fialtatni - kiemelkedően jó nyereséget könyvelhettek el az OTP Bank részvényében bízók. A bankpapír olyan szárnyalást produkált, amire még a mostaninál kedvezőbb időkben sem nagyon akadt példa. A havi teljesítményt egyébként szinte minden papírnál jelentősen módosította az, hogy éppen a múlt hét végén újra magához tért a magyar piac. A BUX ugyanis - szintén a tizedik héten - megközelítette a 8400 pontot. Innen azonban útja egészen a február végi érték alá vezetett. A múlt hét, de különösen a pénteki nap, viszont már a felfelé való korrekció jegyében telt.

A Molnál például ez azt jelentette, hogy az olajrészvényért - amely a hónap során elérte éves ármaximumát - legalább 5000 forintot hajlandóak voltak fizetni a piacon. Említést érdemel még az Egis, amely kifejezetten a jobb befektetések közé tartozott ebben az időszakban (is).

A hónap legérdekesebb magyar tőzsdeeseménye az Econet.hu aukciója volt. A hazai it-papír árfolyama ennek hatására brutálisan leesett. A Budapesti Értéktőzsde pedig a későbbiekben bebizonyította, hogy rugalmasan is képes irányítani, hiszen kétszer is felszabadította az Econet.hu árfolyamát a napi limit alól.

Érdekességként megemlítjük, hogy az előző év végéhez képest a magyar tőzsdei papírok többségénél veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni a befektetők. (Az Econetnél ez 63 százalékos volt.) Ehhez képest különösen imponáló az (időközben tizedelt névértékű) OTP 37 százalékos és az Egis majdnem ugyanilyen mértékű emelkedése.

A mögöttünk hagyott hónap során nem remekelt a forint, és nem nevezhetők szerencsésnek az állampapír-befektetések sem. Az euróért és a dollárért is (mint táblázatunkból is látható) több forintot kellett ugyanis fizetni. A referenciahozamok pedig kivétel nélkül minden futamidőben emelkedtek. Ez azt jelenti, hogy azok, akik régebben vett állampapírjaikat most adták el, azok az alacsonyabb vételi árfolyam miatt rosszul jártak. (BVJ)

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.