Még az idei első fél évben megkezdődik a Széchenyi-hitelkártyaprogram azt követően, hogy március 27-én elbírálják a hitelezésre jelentkezett 13 bank pályázatát - nyilatkozott Réthy Imre, a munkálatokat bonyolító KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Kezelő Rt. vezérigazgatója lapunknak.
Mint ismert, a hitelkártyáról szóló eredeti kormányhatározat szerint a bankválasztási pályázat eredményét ma kellett volna megismertetni a kormánnyal. A hitelintézetek azonban halasztást kértek, mivel testületi döntést kell hozniuk a témáról, és fel is kell készülniük a pályázatra.
Piaci forrásokból lapunknak megerősítették: az érdeklődő társaságok között a mérlegfőösszeg alapján számítva valamennyi vezető hazai pénzintézet, így az OTP Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), a Magyar Külkereskedelmi Bank, a CIB Bank, a HVB Hungary, a Raiffeisen Bank és a Citibank is ott van. Réthy szerint egy hét múlva várhatóan több jelentkező pénzintézetet is kiválasztanak a hitelezési tevékenységre.
Szakértők úgy vélik: a nagyobb országos fiókhálózattal bíró pénzintézetek nyilvánvalóan egyszerűbben tudják nyújtani a kölcsönt kisebb versenytársaiknál.
A pályázatot követően a KA-VOSZ szerződik majd a hitelintézetekkel, kezeli az állami támogatásokat és működteti a szükséges háttér-infrastruktúrát. A vezérigazgató számításai szerint még 2002-ben 25 ezer vállalkozó veheti fel a vállalkozói hitelkártyát, s ez a szám jövőre 100 ezer cégre nőhet.
A nyújtható kölcsönösszeg az elképzelések szerint 500 ezer és 1 millió forint közötti lesz. Kamata Bubor plusz 6 százalékra rúg majd, amihez azonban ez évben 5, 2003-ban 3 százalékos állami kamattámogatás járul majd. A tervek szerint a kölcsön tőkeösszegének 78 százalékára a Hitelgarancia Rt. vállal kezességet. Más hasonló vállalati konstrukciókhoz hasonlóan az állam a fizetendő garanciadíj 50 százalékát magára vállalja. (BI)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.