BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szárnyalás és vegetáló brókerek

A bankszektor tavalyi adózatlan nyeresége csaknem másfélszerese lett az előző évinek, miközben a befektetési szolgáltatók eredménye hatvan százaléknyit zuhant - derül ki a PSZÁF friss adataiból. A biztosítók az élet ág részleges viszszaesése ellenére is jó profitévet zártak.

A 41 hazai pénzintézet adózás előtti eredménye 2001-ben az előző évhez képest csaknem 50 százalékkal nőtt, s elérte a 144,4 milliárd forintot. A szövetkezeti hitelintézetek 6,7 milliárdos nyeresége 39,9 százalékos javulást mutatott. A szektor tőke- és eszközarányos profitja már nemzetközi szinten is elfogadható - közölte Szepesi György főosztályvezető a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) tájékoztatóján.

A mérlegfőösszeg bővülése közel kétszerese a mért időszak december/decemberi 6,8 százalékos inflációjának. Az eszközállománynak a bruttó hazai termékhez viszonyított 64,3 százalékos aránya azonban jelzi: külföldi piacokkal összevetve továbbra is alacsony a szektor pénzügyi közvetítői szerepe. A bankok közvetlen külföldi tulajdonosainak aránya 2001-ben 63 százaléknyi volt.

Az ügyfélhitelek bővülésénél kiugró (54 százalékos) a lakossági kihelyezések, ezen belül is a lakáshitelek (72,8 százalékos) felfutása. A vállalkozói hitelek 11,6 százalékkal nőttek. A betétvolumen a tavalyi első félévi stagnálás után az esztendő derekától ugrott meg. Ez a befektetési életbiztosításokból ideáramló lakossági pénzekkel, s nem a betétkamatok növekedésével magyarázható.

A 37, nem univerzális banki befektetési szolgáltató tavalyi együttes 2,618 milliárdos adózatlan nyeresége kritikus, 59 százalékos visszaesést jelez egy év alatt. A bankok és a brókerek együtt 7,812 milliárd forint nem saját számlás befektetési vagyont kezeltek az előző évben.

A 26 biztosítótársaság 20,6 milliárdos előzetes adózatlan nyeresége 12 százalékos bővülés 2000-rel összevetve. Az eredmény növekedése a biztosítástechnikai profit növekedése és a befektetési nyereség stagnálása mellett különösen jó.

A kárhányad 46,5 százalék volt, ennek 6 százalékos bővülése a unit-linked területről történő jelentősebb pénzkivonást jelezte. A biztosítók technikai tartaléka 671,8 milliárdra, saját tőkéjük 97 milliárdról 122 milliárd forintra nőtt.

A nyugdíjpénztárak 573,4 milliárdos vagyonán belül tavaly 61 százalékkal emelkedett a magán ág és 30 százalékkal az önkéntes kasszák eszközállománya. A 22 magánpénztár az előző évi 6,1 százalékkal szemben tavaly 6,6 százaléknyi nettó bevételt (15 milliárd forintot) ért el átlagos befektetési állományán, ami - a vagyonkezelői díjak levonása előtt - iránymutatást adhat a hozamra nézve.

Binder István

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.