Az FHB Földhitel- és Jelzálogbank hamarosan összegzi és elküldi az új pénzügyi vezetésnek a jelzáloglevél-alapú lakáshitelek állami kamattámogatásáról szóló legutóbbi kormányrendelet módosításának tapasztalatait. A márciustól 6 százalékban maximalizált 5 éves kamatperiódusú lakáshitelek jelentősen megnövelték a keresletet.
Megugrott a finanszírozási igény, ugyanis míg korábban átlagosan a vásárlás 40 százalékát akarták az ügyfelek hitelből fedezni, addig ez az igény 60 százalékra emelkedett. Ez azt mutatja, hogy a vásárlók csökkentik a saját erő arányát, és inkább további fedezet bevonásával a saját pénzük egy része helyett is az olcsó forrású hitel mellett döntenek.
Szakértők szerint a kölcsön vonzó olcsósága mellett nem szabad elfeledkezni arról, hogy az ügyfelek körében nem ismert kamatcsapdát is rejt az Orbán-kormány rendelete. Az ötévente átárazódó hitelek esetében ugyanis jogi csűrcsavarral lehetőség van arra, hogy a jelzálogbankok megemeljék a 6 százalékban maximalizált költségeket. A törlesztés első öt éve után megváltozhat a kamattámogatás mértéke, amit a kormány 2004. június 15-e előtt úgy határozhat meg, hogy a "támogatással érintett jelzáloghitel-ügylet adósainak terhei ne növekedjenek".
Kérdéses a teher megfogalmazása, amin a törlesztőrészletet is lehet érteni. Így egy esetleges inflációnövekedés és kamatemelési hullám esetében nőhet a kölcsön kamata, de a törlesztőrészlet nem változik (azon belül csökken a tőke- és nő a kamatfizetés), viszont megnő a hitel futamideje. Az ügyfél tehát mégis roszszabbul jár. Információink szerint a jelzálogbankok szerződései jogilag lehetővé teszik ezt a forgatókönyvet.
Az FHB tapasztalatai szerint a spekulációs célú hiteligénylés aránya elenyésző, ugyanakkor néhány kiskaput be kellene zárni, ezért mindenképp szükség lenne a rendelet finomítására, mint ahogy ezt a korábbi kormány is megtette időről időre. Így például tiltani kellene azt, amikor egy vállalkozó a saját cége által épített lakást vásárolja meg akár irreális áron, és azt kívánja támogatott hitelből finanszírozni. A családon belüli lakásvásárlási ügyletek eddig 0,5 százalékot tettek ki, ennek aránya 1 százalékra nőtt. Ebben az esetben a bankok megvizsgálják, hogy valódi lakásigény kielégítéséről van-e szó, és nem hiteleznek olyan ügyletet, ahol nem rendelkezik önálló keresettel az igénylő. Ezt azonban a rendeletben is ki kellene kötni. A köztisztviselők esetében lehetővé teszik a lakás 100 százalékos hitelből vásárlását, ezért itt ki kellene kötni a méltányolhatóság igazolását, azaz, hogy nincs saját lakása az igénylőnek.
A rendelet nem köti ki, hogy csak az első lakáshoz igényelhető a hitel, így a költségvetés támogathatja egy befektető akár tizedik lakását is, amelyet 30 millió forint kölcsönnel vásárol. Információink szerint a hitel 30 millió forintos felső határát nem kívánja csökkenteni az új kabinet. A hitelkereslet egyébként a csökkentéstől nem esne vissza, hiszen az FHB-nál az átlagos kölcsönösszeg 4-5 millió forint, és mindössze a kérvények 2 ezreléke éri el a 30 millió forintot.
Lovas Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.