BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az oroszok az élre törnek

Oroszország augusztusban is növelte a nyersolajtermelését, így az valószínűleg meghaladta az eddig vezető Szaúd-Arábiáét. Elvileg ez is azokat a sejtetéseket erősítheti, miszerint a kőolajkartell kétéves szünet és többszöri csökkentés után ismét emelni fogja a termelési kvótáit, hogy ne veszítsen további piaci részesedést. Ám a legújabb rijádi nyilatkozat fényében erről még maga az OPEC legbefolyásosabb országa sincs meggyőződve.

Egy moszkvai nem hivatalos forrás szerint Oroszország napi 7,76 millió barrel nyersolajat termelt a múlt hónapban, 9,1 százalékkal többet, mint tavaly augusztusban. Ezzel valószínűleg lekörözte az OPEC és egyben a világ eddigi vezető olajországát, Szaúd-Arábiát, amely csak 7,7 millió barrelt hozott felszínre, legalábbis a Petrologistics korai becslése alapján. A sivatagi királyság ugyanis a kartell kínálatszűkítő politikája miatt több mint napi kétmillió barreles kapacitást pihentet, míg az orosz olajtársaságok az utóbbi években markáns termelésfejlesztő beruházásokba fogtak.

Ez minden bizonnyal erősíteni fogja Szaúd-Arábia abbéli késztetését, hogy az OPEC-szakmi-niszterek szeptember 19-i ülésén nyomást gyakoroljon a kvóták felemelése végett. Ám maga a szaúdi olajminiszter nevezte túl korainak az ezzel kapcsolatos találgatásokat, mondván, a szervezet kollektíven dönt majd. Márpedig a szintén befolyásos OPEC-termelő, Venezuela szerint a tagországok többsége növelésellenes.

Az elmúlt napokban ugyan egy OPEC-tisztségviselő elképzelhetőnek tartott akár napi 750 ezer barreles kvótaemelést is, de később a szervezet főtitkára már legfeljebb csak kismértékű növelésre látott lehetőséget. A további piacvesztés elkerülésére persze még egy lehetőség kínálkozik a kartell számára, ha a vezetői ismét rá tudnák venni Moszkvát a kínálatkorlátozó együttműködésre.

Tegnap Londonban némileg mérséklődött a világpiacokon meghatározó brent ára, de ezt inkább az Irak elleni közeli katonai akció esélyének gyengülésével magyarázták az elemzők, mintsem az OPEC-kel kapcsolatos spekulációkkal.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.