BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alulfejlett a hazai bankrendszer?

A Postabank privatizációs tenderén egyetlen olyan bank sem jelent meg, amely új szereplőként akar a magyar piacra lépni. Az EIU szerint ez azt bizonyítja, hogy a magyar bankrendszer alulfejlett. A kiugró tavalyi eredmények mögött csupán az állami kkv- és lakáshitel-támogatások állnak.

Nemrég még úgy tűnt, a Postabank (Pb) privatizációja a magyar bankpiacra vonzza mindazokat a külföldi pénzintézeteket, amelyek még nincsenek jelen az országban, de meg akarják ragadni az utolsó kínálkozó lehetőséget. A postai fiókhálózatot is maga mögött tudó Postabank megvásárlásával ugyanis úgy jelenhettek volna meg Magyarországon, hogy esélyük lett volna megingatni az OTP dominanciáját a lakossági bankpiacon - áll az Economist Intelligence Unit (EIU) elemzésében. A valóságban ezzel szemben az történt, hogy sem a közép-európai terjeszkedési terveit már korábban deklaráló olasz UniCredito, se más, a piactól eddig távol maradó pénzintézet nem jelent meg újonnan a színen. Mind az öt pályázó, amely bekerült a Postabank privatizációjának második körébe, csupán meglévő magyarországi tevékenységét akarja kibővíteni a Pb lakossági ügyfélkörével, és ezért hajlandó igen tisztes árat, akár 60 milliárd forintot is fizetni, új bank azonban nem akar a piacra lépni.

Pedig a magyar bankszektor első pillantásra igen vonzónak látszik: a profit 17,3 százalékkal, 151 milliárd forintra bővült tavaly, és a növekedés az idén is folytatódik. Néhány nagy bank 40 százalékos eredménynövekedést jelentett az első fél évben, így a magyar bankok 80 százalékkal profitabilisabbnak tűnnek az európaiaknál. Amint azonban kissé a felszín alá nézünk, azonnal láthatóvá válik a probléma. Az, hogy az elmúlt másfél év kiugró eredményei mögött az állam lakáshitelezési és kkv-fejlesztési támogatásai állnak, és ennek rövidesen vége szakad. Az állam segítő keze nélkül pedig egy túlbankosodott alulfejlett piacot vél felfedezni az EIU, ahol a vállalati hitelezés 2001 végén még csak a GDP 21 százalékára rúgott, amit a régióban csak Lengyelország tudott alulmúlni. A pénzügyi közvetítő rendszer fejletlenségét pedig jól mutatja, hogy a hitelintézeteken a GDP 124 százalékának megfelelő öszszeg áramlik keresztül évente, szemben az európai 281, vagy az amerikai 397 százalékkal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.