A teljes hiteldíjmutató a devizahitelek esetében egyáltalán nem tükrözi azok legnagyobb kockázatát, az árfolyamváltozást, s hasonló a helyzet a külföldi valuták esetleges kamatváltozásait illetően is – mutatott rá PSZÁF legújabb tanulmányában, amelyben a bankok ingatlanfedezetű devizahiteleit vette górcső alá. Ezt szem előtt tartva a felügyelet arra hívja fel a hitelfelvevők figyelmét, hogy olyan összeget vegyenek fel, amelynek törlesztőrészleteit egy jelentősebb mértékű forintgyengülés, illetve kamatváltozás esetén is ki tudják fizetni.
Több banknál ugyan lehetőség nyílik arra, hogy az ügyfelek kalkulációs modellek segítségével megismerjék az esetleges deviza-kamat, illetve árfolyamváltozások hatásait, a PSZÁF szükségét érzi annak, hogy – hasonlóan a devizakamat-változáshoz – hitelkalkulátorral bővítse a palettáját. A közeljövőben induló szolgáltatás keretében a lehetséges forintárfolyam-változások törlesztőrészletre gyakorolt negatív hatásait modellezhetik majd az érdeklődők.
A hiteltermékek összehasonlítása során a pénzügyi felügyelet szerint célszerű azokat a költségeket is egybevetni, amelyeket a THM nem tartalmaz, így a közjegyzői díjakat, a biztosítási költségeket, az előtörlesztési, valamint a szerződésmódosítási díjakat. Az előtörlesztések és szerződésmódosítások díjai például igen széles sávban, 0–4 százalék között szóródnak. Az OTP és K&H nem számít fel díjat, ha az ügyfél részben vagy teljesen vissza kívánja fizetni a még fennálló tartozását. Előfordul ugyanakkor az is, hogy a bank nem teszi lehetővé a még fennálló tartozás 30 százalékánál nagyobb arányú előtörlesztést (FHB), vagy évi egy (ÁÉB), illetve két (Budapest Bank) alkalomra korlátozza a részelőtörlesztések számát. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.