BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vásárolnának az osztrák bankok

Tovább terjeszkedne a régióban az Erste Bank AG, Ausztria második legnagyobb hitelintézete, annak ellenére, hogy nemrég vásárolta meg a legnagyobb román bankot, a Banca Comerciala Romana SA-t. A BCR megszerzésével lezárult egy korszak: az Erste most már nem érdekelt nagy akvizíciók végrehajtásában, azonban kisebb hitelintézetek még mindig a célkeresztjében vannak a régióban és Ukrajnában – értékelte vállalata jövőbeli terveit Andreas Treichl, az Erste Bank AG vezérigazgatója. Egy megfelelő ukrán és egy magyar, lakossági ügyletekre szakosodott kisbank Treichl szerint már kielégítené a mintegy hetvenmilliós régiós piacon tevékenykedő osztrákok akvizíciós éhségét. A jövőbeni tranzakció elsősorban azt a bevételkiesést ellensúlyozná, amelyet Csehországban az erősödő verseny miatt jelentősen csökkennő jelzálog-kezelési, illetve hitelezési díjak okozhatnak.

Az Erstéhez hasonlóan banki adásvételre készül a Raiffesen International Bank AG is, azonban meglepő módon az eladói oldalon. A Bécs központú hitelintézet – amely a legnagyobb hitelező az ukrán piacon – a JSBC Raiffeisenbank Ukrainétől szeretne megválni, elsősorban amiatt, hogy csökkentse a korábban megvásárolt Bank Aval tranzakciójával kapcsolatosan felmerült költségeket. A 39 fiókot üzemeltető és 1,2 milliárd euró mérlegfőösszegű kisebbik Raiffeisen-leány megszerzésében többek között az Erste mellett – sorozatos akvizíciós kudarcai után –, akár az OTP csoport is érdekelt lehet. A magyar domináns bank terveiben még mindig szerepel az ukrán terjeszkedés, de mind ez idáig nem jelölt meg egyetlen akvizíciós célpontot sem az országban. A Raiffeisenbank Ukraine méretre akár megfelelő is lehetne, azonban mivel elsősorban vállalati hitelezéssel foglalkozik, nem igazán illeszkedik az OTP csoport stratégiájába. Ha nem sikerül az osztrákoknak egy-két héten belül eladni ukrán egységüket, akkor végső megoldásként egyesítik a jóval nagyobb, mintegy 1342 fiókot üzemeltető és 3,4 milliárd eurós mérlegfőösszegű Bank Avallal, Raiffeisen Bank Aval néven.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.