BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ázsia – erős jen, gyenge won, távolmaradó kínai befektetők

Ázsiában India, Ausztrália, Szingapúr és Tajvan kivételével estek a vezető régiós piacok.

Összességében gyenge a piaci hangulat és az befektetőknek nincs bizalmuk hosszú ideig részvényekben ülni.

Japánban a vegyes amerikai hírekre felemásan zártak a bankpapírok – Mitsubishi UFJ (+0,5 százalék), Mizuho Financial (-0,3 százalék). A jen utoljára 1995-ben volt ilyen erős a dollárral szemben. Ez természetesen kihatott az exportőrökre – Honda (-4,4 százalék), Toyota (-3,1 százalék), Nintedno (-1 százalék) – melyek így veszítettek értékükből. A szigetországban az ingatlan fejlesztők – Urban (-16 százalék) – és a brókercégek Nomura (-3,2 százalék) – is kedvezőtlenül teljesítettek. A nyersanyag árak újabb csúcsa miatt a térségbeli kitermelők – Rio Tinto (+5,1 százalék), BHP Billiton (+4,2 százalék), Zijin Mining (+0,5 százalék) – és finomítók – Inpex (+1,6 százalék) – magasabban fejezték be a kereskedést.

Hongkongban a Sinpopec (-5,4 százalék) nagyot esett, mivel a rekord magas olajárak és az olajár befagyasztás árthat a kínai finomítónak. A PetroChina (-0,4 százalék) a kezdeti emelkedés után végül a negatív tartományban fejezte be a mai kereskedést. A Baltic
Dry Index 3 százalékos zuhanása megával rántotta a hajózási társaságokat – Kawaskai Kisen (-7 százalék), Hanjin Shipping (-5,7 százalék), Orient Overseas (-6,2 százalék). Az index esés azt jelenti, hogy olcsóbbak lette a szállítási árak. Dél-Koreában továbbra is a rekord forgalomtól elmaradó érdeklődés mellett esett a Kospi index.

A dollár/won árfolyamának alakulása a nemzetközi devizapiacon

A dél-koreai valuta, a won 1,5 százalékkal gyengült a dollárral szemben, ami kedvezően érintette a helyi exportőröket, mint az LG Electronics (+3,2 százalék) és a Hyundai (+4,1 százalék). A Kia, melynek árbevételének 70 százalék-a exportból származik 7,4 százalékkal ugrott meg, október óta nem látott csúcsra. A világ legnagyobb hajógyártói – Hyundai Heavy (-3,7 százalék), Samsung Heavy (-2,9 százalék) – visszaestek, mivel trend alatti megrendelés számmal kell szembenézniük. A Credit Suisse szerint így az ár meghatározási erő a hajóépítőktől a hajtótulajdonokra szállhat át.

A Kínában az év első két hónapjában – a hóviharok ellenére – 24,3 százalékkal nőtt a tőkebeáramlás a városi térségekbe. 24 százalékos bővülést vártak. Azonban a részvényindex a heti legnagyobb esését könyvelhette el valaha, a kamatemelési félelmek hatására. Természetesen a bankszektor – Merchants Bank (-4,9 százalék) – az ingatlanfejlesztők – China Vanke (-2 százalék) – lehetnek a leginkább érintettek egy esetleges kamatemeléskor. A csökkenő befektetői vállalkozási kedvet mutatja, hogy a China Railway Construction, amely a világ legnépesebb országának több mint felét építette 1949 óta, csupán 28 százalékkal ugrott meg az első kereskedési napon a szokásos – idén bevezetett 20 cég alapján – megháromszorozódás helyett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.