Global Finance: ismét az OTP az ország legjobb bankja
A rangsort összeállító pénzügyi szakemberek az OTP-vel kapcsolatban kiemelik, hogy a bank továbbra is a legnagyobb pénzintézet Magyarországon, adózás utáni eredménye 11 százalékkal nőtt, amúgy kiváló teljesítményét rontotta szerbiai leányvállalatának a gyenge eredménye. A bankcsoport azzal számol, hogy konszolidált nettó profitja legalább 10 százalékkal bővül, de ez módosulhat a hazai piacon végbemenő változások szerint.
A 2007. évi pénzügyi esztendőben magyarországi aktiváinak piaci részesedése gyakorlatilag nem változott, míg csökkent a piaci részesedése a jelzáloghitel, a fogyasztási hitel, a lakossági betét, valamint vállalati és önkormányzati hitelfolyósítási piacokon.
A közép-kelet-európai régióban első helyezett Raiffeisen csoport kitűnő tavalyi teljesítménye alapján már a második egymást követő évben végzett az élen a régiós rangsorban. A lap felidézi a Raiffeisen csoport elmúlt években végrehajtott felvásárlásait a térségben, így 2005-ben Ukrajnában megszerezte a Bank Avalt, a következő évben Csehországban az eBankát. 2007 novemberében az oroszországi Raiffeisen Bank és az orosz Impexbank egyesülésével a hetedik legnagyobb oroszországi bank jött létre, amely egyben a legnagyobb nyugati bank Oroszországban.
A bank terjeszkedése nem befolyásolta a nyereségességet: 2007 harmadik negyedévében a cég konszolidált profitja rekord szintre, 224 millió euróra emelkedett, ami 51 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és a cég történetében a legnagyobb negyedéves profit volt. Még látványosabb talán, hogy a bank a 11. egymást követő negyedévben ért el rekord eredményt. A tavalyi első három negyedévben a konszolidált profit 626 millió eurót tett ki, ami 43 százalékos bővülés 2006 első kilenc hónapjához képest.
Az elmúlt öt évben a Raiffeisen International konszolidált nyeresége évente átlagosan 55 százalékkal nőtt. Az idén immáron 15. alkalommal tette közzé májusi lapszámában a Global Finance a feltörekvő piacok 22 legjobb bankjának rangsorát. A felmérésben ágazati elemzők, vállalatvezetők, bankszakemberek, illetve a Global Finance szerkesztőségének munkatársai vesznek részt. A nyertes bankokat számos kritérium szerint választják ki, egyebek mellett a vagyonnövekedés, a nyereségesség, a fogyasztói szolgáltatások színvonala, a termék-innováció és az árak alapján.
A közép- és kelet-európai térség legjobb bankjai a Global Finance értékelése szerint:
Albánia: Raiffeisen Bank Albania
Fehéroroszország: Belagroprombank
Bosznia és Hercegovina: Raiffeisen Bank Bosna i Hercegovina
Bulgária: UniCredit Bulbank
Horvátország Privredna Banka Zagreb
Csehország Ceskoslovenská Obchodní
Észtország: Hansabank
Grúzia: Bank of Georgia
MAGYARORSZÁG: OTP Bank
Lettország SEB Banka
Litvánia: SEB Bank
Macedónia: Komercijalna Banka
Málta: Bank of Valletta
Moldova: Moldova Agroindbank
Lengyelország: BPH
Románia: BRD-Groupe Société Générale
Oroszország: Alfa Bank
Szerbia: Raiffeisen Banka
Szlovákia: Tatra Banka
Szlovénia: Nova Ljubljanska Banka
Törökország: Akbank
Ukrajna: UkrSibbank


