Japánban a Toyota (-3,3 százalék) 28 százalékkal alacsonyabb profitot termelt az év első negyedévében a gyenge dollár és a visszaeső amerikai autópiac hatására.
A Softbank (-1,2 százalék) is gyengébb eredményeket publikált, míg a Toshiba (+1,2 százalék) közölte, hogy a működési profit megduplázására számít az elkövetkezendő három évben.
A hírre a szektortársak, mint a Honda (-3,6 százalék) és a Nissan (-1,2 százalék) is lejjebb esett. Az eredményeknél maradva a Bridgestone árbevétele 18 százalékkal alacsonyabb lett, ami 6,1 százalékkal tolta lejjebb az abroncsgyártó árfolyamát. Az Olympus 5,5 százalékot esett a csökkentett profitvárakozások – 29 százalékkal kevesebbet várnak 2009-re – hatására.
Az exportőrök tovább csökkentek a szigetországban a Canon (-2,4 százalék) és a
Nintendo (-0,3 százalék) vezetésével. A rekord olaj – 124 dollár hordónként – vezényletére tovább drágultak a helyi kitermelők – Inpex (+0,8 százalék), BHP Billition (+3 százalék), Woodside Petroleum (+0,7 százalék), Korea Zinc (+1,1 százalék), Cnooc (+0,6 százalék). Azonban szokás szerint a drága olajnak voltak szenvedő alanyai is, mint a Sinpoec (-4,7 százalék) és a légitársaságok – Cathay Pacific (-1,6 százalék), Air China (-1,2 százalék).
Az OPEC egyik tagja közölte, hogy elég a kínálat a piacon, sőt a közeljövőben több újabb mező is kitermelésre kerül. Azonban sok OPEC tagország nehezen talál vevőt a többlet olajra.
Kínában újra előtérbe került az inflációtól való félelem. A helyi befektetők tartanak a jövő hét elején megjelenő újabb inflációs adattól, mivel az áprilisi termelői árindex 8,1 százalékos lett, ami azt jelenti, hogy kilenc hónapja emelkedik. Az ország vezetése azt fontolgatja, hogy támogatja a külföldi termőföldszerzést, hogy evvel is biztosítsa az élelmiszerellátást. A célkontinensek a mezőgazdasági cégek számára Dél-Amerika és Afrika, ahol offshore felvásárlásokat hajtanának végre.
A részvénypiacokat tekintve a növekvő bizonytalanság kedvezőtlenül érintette a cégeket, ahol is az ingatlanszektortól – Vanke (-5,8 százalék) – kezdve a bankokig alacsonyabban zártak a papírok. Azonban a nyersanyagpiaci szereplők, főleg az acélművek, valamint a Ping An emelkedett. Az utóbbi nem kíván újabb részvényeket kibocsátani.
Hongkongban már három napja esnek a részvények. A drága olajár mellett az erősödő anyaországbeli inflációs félelem – ICBC (-2,3 százalék), China Merchants Bank (-3,8 százalék), HSBC (-1,1 százalék) – is növelte a piaci pesszimizmust.
Dél-Koreában is nehéz napot zárt az autószektor. A Hyundai közölte, hogy beszünteti
kisteherautó gyártást az Egyesült Államokban, mivel a drága olaj csökkentette a keresletet a nem gazdaságos autókra. A hírre a Kia 2,2 százalékkal csökkent. Az ország jegybankja változatlan szinten 5 százalékon hagyta az irányadó kamatokat a növekvő inflációs félelmek miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.