BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még beljebb Bécs a BÉT-ben

A Wiener Börse AG további 25,5 százalékos részesedést vásárol a Budapesti Értéktőzsdében. A bécsi parkett közleménye szerint a részvénycsomagot az UniCredit Bank Hungarytől venné meg.

A tranzakcióval a Wiener Börséé lesz a pesti parkett 37,7 százaléka. Ezenfelül az Österreichische Kontrollbank AG 12,5, a Raiffeisen Zentralbank Österreich AG és az Erste Bank AG 6,37, illetve az Erste Befektetési Zrt. 5,5 százalékos részesedéssel van jelen a BÉT-ben osztrák tulajdonosi konzorcium tagjaként: így együtt 68,8 százalékos tulajdoni hányada van a szindikátusnak.

Michael Buhl, a Wiener Börse társ-vezérigazgatója a tranzak-cióval kapcsolatban hangsúlyozta: amellett, hogy ezzel jelzik elkötelezettségüket a magyar tőkepiac iránt, a tulajdonszerzéssel a határozathozatali mechanizmus leegyszerűsödik a Budapesti Értéktőzsdén belül. Ez pedig – tette hozzá – lehetővé teszi, hogy sokkal gyorsabban vezessenek be új fejlesztéseket.

A bécsi börze a Világgazdaság megkeresésére egyelőre nem kívánta kommentálni azt, hogy ez a kijelentés a BÉT menedzsmentjében történő változtatást is maga után vonna. „Egyelőre túl korai még a döntés ahhoz, hogy bármit is hozzáfűzzünk” – mondta Beatrix Exinger kommunikációs igazgató.

Michael Buhl – aki egyben a BÉT igazgatóságának a tagja is – kiemelte, hogy a budapesti parkett nemzetközivé válásán dolgoznak, az együttműködés nagyon fontos, és már tárgyalnak erről néhány piaci szereplővel. Ezek között a Bécsi Tőzsde szóvivője név szerint a Molt és az OTP-t említette. Ismert: Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a magyar tőkepiac további hatékony fejlesztése érdekében március 5-én levélben kérte, hogy a két társaságot teljes jogú tagként vegyék be a konzorciumba.

Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke a friss bejelentést egyelőre nem kívánta kommentálni, és nem is akarta minősíteni azokat a brókerkörökből származó véleményeket, miszerint az osztrák lépés „a magyar tőkepiac Mohácsa”. Arra a kérdésre sem kívánt válaszolni, hogy a döntésbe bevonták-e a BÉT-et. A Világgazdaság kisebb tulajdoni hányadú részvényesektől úgy tudja, hogy csak az osztrák tulajdonosi konzorcium tagjai tudtak a készülő tranzakcióról, de ők is csak az utolsó pillanatokban értesültek erről. Egy másik, a jelenlegi helyzetben névtelenséget kérő szakértő szerint a BÉT nagytulajdonosi körében az UniCredit kilépésével senki sem maradt a magyar érdekek védelmezésére. A magyar tőzsde vezetőinek a leváltásához ugyanakkor 75 százalékos többség szükséges, ez az osztrák konzorciumnak nincsen meg.

Az UniCredit Bank Hungary pedig közölte, hogy felügyelőbizottsága tegnapi ülésén felhatalmazást adott a BÉT-ben birtokolt 25,5 százalékos tulajdonrészének eladására a Wiener Börséek. A tranzakcióhoz az érintett felügyeleti szervezetek jóváhagyása szükséges. SA

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.