Fekete október a tőzsdén
Részvénypiac. Az év eddigi legrosszabb hónapja volt az október a BÉT-en: a BUX index 28,42 százalékot esett, 18 868-ról egészen 13 505 pontig. Ezzel a teljesítménnyel a BUX a világ 14. legrosszabb benchmark tőzsdemutatója címet nyerte el a múlt hónapban, és az év eleje óta elszenvedett zuhanása október végén már a 48,5 százalékot is meghaladta.
A legforgalmasabb papírok korántsem azonos mértékben, de kivétel nélkül kivették a részüket az esésből. Legrosszabbul a nagyobbik bankpapír teljesített, az OTP-részvények ugyanis 44,86 százalékkal váltak olcsóbbá. A Mol befektetői sem örülhettek, részvényeik árfolyama 29,25 százalékos korrekción esett keresztül. A Magyar Telekom osztalékpapírjaival sem kivételeztek a befektetők, október végén már csak 644 forintot adtak darabjáért, ez 19,5 százalékkal alacsonyabb árfolyam, mint egy hónappal korábban. A Richter-papírok ugyan 24 300-ról 27 900 forintig drágultak október utolsó hetében, ez a teljes hónapra azonban még így is 10 százalék feletti esést takar.
Ami viszont közös a négy részvényben, hogy mindegyiknek az árfolyama október 27-én érintette a mélypontját, és a magyar államcsőd esélyének elhalványulása, illetve a globális befektetői hangulat javulása miatt a hónap utolsó hetében jelentős mértékben drágultak. Az első novemberi kereskedési nap is a múlt hét szellemében telt: a BUX – főként a Mol-árfolyam szárnyalásának köszönhetően – 5,1 százalékos erősödéssel zárt.
A hazai elemzői vélemények szerint azonban egyelőre nem lehet biztonsággal kijelenteni, hogy a részvénypiacok túlestek a legrosszabbon. A külföldi befektetők jelenleg az amerikai elnökválasztás kimenetelére várakozhatnak, és csütörtökön tart kamatdöntő ülést az Európai Központi Bank, illetve a brit jegybank is. Ezek az események pedig alapvetően meghatározhatják majd a globális befektetői hangulatot, és ezen keresztül a pesti parketten az árfolyamok irányát.
Bár hamarosan megérkeznek a Budapesti Értéktőzsde nagyágyúinak harmadik negyedéves gyorsjelentései, az előbbi okok miatt könnyen elképzelhető, hogy az esetleges nagyobb pozitív meglepetések sem tükröződnek majd tartósan az árfolyamban. Mindenesetre a Richter a hónap első felében, a Magyar Telekom november 6-án, az Egis 10-én, a tőzsdén szereplő két bank 14-én, a Mol pedig 18-án teszi közzé legfrissebb eredményeit. Az Erste Bank elemzőinek várakozása szerint a gyógyszergyártók nettó profitja nagyjából duplázódhat az előző évhez képest, az FHB-é és a Magyar Telekomé viszont 6-7 százalékkal mérséklődhet. A Moltól azonban jelentős, 24,9 százalékos profitcsökkenést várnak, ugyanakkor szerintük az OTP – a biztosítótársaság leányeladásából befolyó összegnek köszönhetően – a 2007 harmadik negyedévében produkált profitjának jóval több mint háromszorosát, 195,2 milliárd forintot termelhetett. MA
Megugrott a forgalom a BÉT-en
A tőzsde szekciótagjainak forgalma 29,5 százalékkal – hajszál híján 1400 milliárd forintig – nőtt októberben az előző hónapban regisztrálthoz képest. A legélénkebben a KBC és az Erste brókerei kereskedtek: előbbiek csaknem 249, utóbbiak 237 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak le.Az ősz második hónapjában az egy évvel korábban tapasztaltnál is élénkebb volt a piac: tavaly októberben ugyanis csak 1275,6 milliárd forintos forgalmat generáltak a befektetők.
Az ősz második hónapjában az egy évvel korábban tapasztaltnál is élénkebb volt a piac: tavaly októberben ugyanis csak 1275,6 milliárd forintos forgalmat generáltak a befektetők.-->


