BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét olcsóbb a nyersolaj

Kőolaj. Ma hozzák nyilvánosságra az amerikai kőolajkészlet alakulásáról a legfrissebb statisztikát, az elemzői várakozások szerint 2,25 millióval, 327,7 millió hordósra bővülhetett a január 9-ével végződött héten az Egyesült Államok kőolajtartaléka. Ha a prognózis helyesnek bizonyul, a készletek első alkalommal haladhatják meg a tavaly májusban felhalmozott mennyiséget. Egyelőre azonban még nem érdemes mérget venni az adatra, a január 2-ával végződő hétre ugyanis mintegy 6 millió hordóval becsülték alul a tényleges készletbővülést az olajpiaci szakértők.

Hiába nevezhető kissé megbízhatatlannak az előrejelzés, annak köszönhetően tegnap délelőtt az eladói oldal kerekedett felül a New York-i olajpiacon. A februári szállítású WTI árfolyama rövid idő alatt 4 százalékkal esett, egészen a hordónkénti 36,1 dolláros szintig. Eközben Londonban a brent hordónkénti árfolyama több mint 6 dollárral járt a WTI-é felett, ez is jól mutatja, hogy az amerikai tartalékfelhalmozódás nyomja a mélybe a tengerentúli benchmark nyersolaj árát. Ilyen olcsón egyébként az idén erre a lejáratra még nem lehetett kőolajat venni New Yorkban. A délután azonban már a korrekció jegyében zajlott, lapzártakor a határidős piacon majdnem 39 dollárt adtak a fekete arany hordójáért a tengerentúlon.

Az árak hirtelen felpattanásában valószínűleg döntő szerepet játszottak az OPEC-tagországok felől érkező nyilatkozatok, a szervezet több vezetője ugyanis Újdelhiben tartott konferenciát.

A februári kitermelés a december 17-én meghatározott célszint alá süllyed, minden eszközzel igyekszünk egyensúlyt teremteni a kőolajpiacon – jelentette ki Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter. Szaúd-Arábia az OPEC legbefolyásosabb tagja, a decemberi kvótavágást követően napi 8,051 millió hordó kitermelésére jogosult. Jelenleg még nagyjából a plafonnak megfelelő mennyiséget exportál az arab ország, arra a kérdésre azonban, hogy februárban pontosan mennyivel csökken a kitermelés, az olajminiszter nem kívánt válaszolni.

A katari olajminiszter, Abdullah bin Hamad al-Attijah szerint egyelőre nincs szükség további kvótavágásra. A hangsúly az egyelőrén van, a februárra ugyanis afféle próbahónapként tekintenek, amikor kiderülhet, milyen hatással vannak a piacra az eddigi csökkentések.

Az OPEC-tagországok az elmúlt hónapokban sokat beszéltek arról, hogy milyen kőolajárfolyam lenne elfogadható. Tavaly ősszel még a 100 dolláros ár megtámasztását, télen azonban már csupán a 70-80 dolláros szintek elérését tűzték ki célul a szervezetnél. Ezzel kapcsolatban tegnap az ománi olajminiszter, Mohammed al-Rumhy osztotta meg a nyilvánossággal pesszimista véleményét: kicsi az esélye, hogy az idén tartósan az 50 dolláros szint fölé emelkedjen az ár. MA

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.