BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kósa Lajos szavai ellenére erősödik a forint

Erősödni látszik tegnap óta a forint. Ha tovább folytatódna az erősödés, és nem csak a 296 forintos szintig, hanem tovább csökkenne az euró árfolyama, az lenne igazán jó hír. Ekkor már az tűnne valószínűbbnek, hogy a kurzus az oldalazást tudja folytatni a következő hetekben 290-300 forint között. Egyelőre azonban még nem tartunk itt, az árfolyam ugyanis elég sokszor támadta már a 301-302 forint körüli szinteket, és minél több a „próbálkozás”, annál nagyobb az esély az áttörésre. Lefelé 296 forint lehet a következő komoly támasz, írják az Erste elemzői.

A tegnapi kereskedésben a pozitívabb piaci hangulat nyomán erősödött a forint árfolyama, s az euróval szembeni kurzus a 300-as szint alá került. A mai nyitásban is maradt a relatíve erősebb árfolyamszint. A piac egyelőre nem reagált Kósa Lajosnak arra megjegyzésére, ami szerint a devizahitelek kivezetésére azért van szükség, hogy az MNB keze ne legyen megkötve az árfolyam-politikát illetően. Kósa szavai burkoltan utalhatnak forintgyengítési szándékra. Ma a jövő keddi kamatdöntés kerülhet egyre inkább a fókuszba a piacon, a konszenzussal megegyezően 10bp-os kamatcsökkentést várunk.

A tegnapi kötvényaukciókon a 3, az 5 és a 10 éves papír esetében a maximális hozam rendre 5,12 százalék, 5,60 százalék és 6,39 százalék lett. Összességében közel 88 Mrd forintot kitevő kereslet mutatkozott a 3 papír iránt, az ÁKK így 44 Mrd forintnyi kötvényt bocsátott ki, 9 milliárddal többet az eredetileg tervezettnél. A délutáni nem-kompetitív tenderen pedig még 9,6 Mrd forintnyi papír kibocsátásra került. Az állampapírok másodpiacán vegyes irányú, de nem túl jelentős mértékű hozamváltozások történtek.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyam a tegnapi kereskedésben visszatesztelte a 20 napos mozgóátlagot, de a nap egészét tekintve így is csak marginális elmozdulás volt tapasztalható. Az árfolyam 1,3355-ről 1,3356-ra emelkedett. A tengerentúlon a Dow 0,45 százalékot, a Nasdaq 1,09 százalékot, a S&P 0,86 százalékot emelkedett. A kereskedési rendszer hibája miatt több mint 3 óráig állt a Nasdaq-on jegyzett részvények kereskedése. A jegybankárok Jackson Hole-ban tartott konferenciájának ma lesz az első teljes napja. A rendezvény érdekessége, hogy Ben Bernanke nem vesz rajta részt, és hogy a Fed-et képviselő Janet Yellen (akit Bernanke legesélyesebb utódjának tartanak) sem mond beszédet. Európában a DAX 1,36 százalékot, a CAC 40 1,09 százalékot, a FTSE 100 0,88 százalékot emelkedett. Ázsiában a Nikkei 1,9 százalékot emelkedett, amire rásegített az is, hogy a jen 99-es szint fölé gyengült a dollárral szemben. A Hang Seng és a Shanghai index a kereskedés végén átesett negatív tartományba, így a Hang Seng 0,3 százalékot, a Shanghai index pedig 1,4 százalékot csökkent. Ennek oka az volt, hogy a kereskedés utolsó néhány percében elterjedt az a pletyka, hogy szigorítanák a bankok szabályozását. Az árupiacon az amerikai WTI hordónként 105 dollár körül volt ma reggel, lényegében a tegnapi árakon forogtak a jegyzések. Az olajárat nem mozgatta meg az a hír sem, hogy a líbiai export ismét emelkedni fog a bregai kikötő újraindítása után. Az arany jegyzése 1.375 dollárra emelkedett, a hírek erős indonéz arany keresletről szóltak. Az ázsiai ország Kína és India mellett a legnagyobb fogyasztó. Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Az USA-beli heti munkanélküliségi statisztikák szerint az első alkalommal segélyért fordulók száma a várt 330 ezer helyett 336 ezer lett, míg a tartós munkanélküli segély-kérelmek száma a várt 2963 ezer helyett 2999 ezer fő lett.

Az eurózóna PMI-je a szolgáltató szektorban a várt 50,2 helyett 51 pont lett, míg a termelő szektorban 51,3 pont a várt 50,7 helyett.

A végleges német GDP szezonálisan igazítva negyedév/negyedév alapon 0,7 százalékos, munkanaphatással tisztítva éves szinten pedig 0,5 százalékos növekedést mutatott a második negyedévben. A nyers adat 0,9 százalék volt év/év alapon. A növekedést alapvetően a belső kereslet hajtotta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.