Nowotny beszédében méltatta Lámfalussy munkásságát. Az új évszázad első néhány évében az inflációra ügyelő jegybankok sikeresek voltak, elérték a gazdasági növekedést az árstabilitásra. A válságban is kezdetben kamatot emelt az Európai Központi Bank (EKB). Később az EKB nagymértékű likviditást adott, amivel kezelni tudta a válságot. Ez nem csak az eurózónában, de azon kívül is kedvező hatással volt az országok gazdaságára, Magyarországon is.
Ma a válságkezelés helyett a hosszútávú válságmegelőzés a kulcskérdés. Ezen belül a bankrendszer stabilizálása és a költségvetések stabilizálása a cél. Az államháztartási deficitet és az adósságszintet kell csökkenteni.
Az európai integráció következő lépése a banki unióról szól - mondta Christian Noyer, a francia jegybank elnöke. Az eurozóna válsága több alapvető gyengeségre mutatott rá. A bankok gyengesége az állami segítség miatt az államokat is válságba sodorta, ami bizalomvesztést okozott például Írországban. Azoknál az országoknál is gond volt, amelyek nem lettek volna képesek a bankszektorukat megmenteni.
Meg kell találni a módját, hogy az eurozóna bankjait európainak tekintsék, de írnek, olasznak stb., ez a hitelfelvétel szempontjából fontos. Ehhez egy nemzetek fölötti ellenőrző szervezet szükséges. Egységes mechanizmusra is szükség van a bankválságok kezelésére, hogy az egyes országok ne kerüljenek a bankjuk miatt nehéz helyzetbe. Ennek érdekében reformok történtek - mondta Noyer. Novemberre az eurozóna legfontosabb bankjait federalista módon Frankfurtból fogják ellenőrizni.
Novemberben az európai bankokat - beleértve a magyarországiakat is - áttekintik eszközminőség szempontjából, majd stressztesztek következnek. Az új rendszerben Európa egy újabb válsággal hatékonyabban tud szembenézni - magyarázta Noyer.
A lettországi euróbevezetésről tartotta előadását Ilmar Rimsevics, a lett jegybank elnöke a Lámfalussy konferencián. Újra Lettország Európa a leggyorsabban növekvő gazdasága, és a várakozások szerint még három negyedéven át az is marad. Az ország azon kevés európai állam között van, amelyekben a GDP elérte már a válság előtti szintet, az export is gyorsan bővül.
A valuta leértékelésével persze az exportot még tovább lehet javítani, de Lettországnak ez enélkül is sikerült. A munkanélküliségi rátát sikerült 19 százalékról 9 százalékosra csökkenteni úgy, hogy közben megszorítások voltak. A folyó fizetési mérleget is sikerült kiegyensúlyozni a valuta leértékelése nélkül, ebben fontos szerepe volt a beáramló tőkének.
A lett recept sikert hozhat. A válságban az első számú opció a valuta leértékelése lehetett volna, ezt számos ország sikerrel alkalmazta. Lettország viszont nemet mondott erre, a központi bank meggyőzte a kormányt arról, hogy a kiadások csökkentésével kell inkább kezelni a helyzetet.
A siker kulcsa egy gyors és határozott döntéssorozat volt. A kiadásokat csökkentették, enélkül nem tudtak volna a válság fölé kerekedni. A GDP 17 százalékának megfelelő kiigazítás történt 2009-2012 között. A kétharmada a kiigazításnak költségcsökkentés volt, csak az egyharmada jött a bevételekből - magyarázta Rimsevics. Ennek során a közszférában 20-25 százalékkal csökkentek a bérek, a jegybanknál pedig 40 százalékkal. A versenyszférában 8-10 százalékos bércsökkenés volt.
Az államadósság alacsony, 40 százalék körül van, a válság előtt 10 százalék körül volt, a cél a mostani adósság csökkentése. A politikusok és a társadalom elkötelezett volt a válság kezelésében.
Az eurozónára mindig úgy tekintett Lettország, hogy szükséges belépni. 2004 óta nagyon sok eurós hitelfelvétel volt az országban, a hitelek 80 százaléka eurós volt, a lakossági megtakarítások fele is euróban volt. Ezért természetesnek tűnt az euró választása. Értik, tudják, mit jelent eurozónatagnak lenni, nincsenek kételyeik a választásukkal kapcsolatban - mondta Rimsevics.
A belépés előnye a hitelminősítés javulása, ez a költségvetést is segíti. A bankok nem támogatták a döntést, mivel kerestek a devizahiteleken, de számukra is előny, hogy az EKB segítségét évezhetik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.