A hitelintézetek összesített adózás utáni eredménye 69,9 milliárd forint volt, 15,3 százalékkal alacsonyabb, mint a tavalyi első három hónapban. A bankszektornál ugynakkor némileg kedvezőbben alakult a kép: itt 68,94 milliárdos első három havi adózott eredményt mutatott ki az MNB, amely 5,56 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A hitelintézetek kamateredménye az egy évvel ezelőttihez viszonyítva 1 százalékkal, jutalékeredménye pedig 27,5 százalékkal emelkedett: utóbbit a tranzakciós illeték áthárítása indokolta. Mindezek eredőjeként a hitelintézetek átlagos jövedelmezősége romlott az idei első negyedévben: az eszközjövedelmezőség (ROA) egy év alatt 0,5 százalékról 0,4-re csökkent, a tőkejövedelmezőség (ROE) pedig 4,8-ról 4,3 százalékra.
Mérleg oldalon ugyanakkor valamivel biztatóbb a helyzet: a jegybanki statisztikák szerint a hitelintézetek mérlegfőösszege 0,5 százalékkal nőtt, az első negyedév végén 31 ezer 315 milliárd forintot tett ki. A bankoknál viszont nem sikerült megtörni az eddigi trendet: a bankszektor összesített eszközállománya 25620,8 milliárd forintot ért el március végén, amely 3,76 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A hitelállomány emellett tovább zsugorodott a bankoknál: a 13784,1 milliárdos, első negyedév végi mennyiség 5,55 százalékos éves mérséklődés eredménye. Hasonló a helyzet a betéteknél is, igaz, ott jóval kisebb, nem egészen egy százalékos csökkenést regisztrált az MNB.
A hitelportfólió minőségét illetően viszont továbbra sem látszik érdemi javulás, bár akadnak területek, ahol már látszanak biztató jelek. Az idén március végén a hitelintézetek 17854 milliárd forintnyi, bruttó hitelállományának 22,6 százaléka, 4043 milliárd forint késedelmes volt. A késedelmes hitelek aránya mérséklődött tavaly márciushoz képest, amikor még 24,8 százalékos volt a ráta, és a 2013. decemberi 23,4 százalékhoz képest is. A 90 napon túl késedelmes hitelek állománya ugyanakkor 2,4 százalékkal nőtt, 2585 milliárd forint volt március végén, a hiteleken belüli arányuk pedig 0,4 százalékponttal 14,5 százalékra emelkedett három hónap alatt.
Március végén az átstrukturált hitelállomány 3017 milliárd forintot tett ki, 4,5 százalékkal meghaladta a 2013. év végit, így elérte a teljes bruttó hitelállomány 16,9 százalékát. Az átstrukturált forinthitel állomány 4,2 százalékkal, az átstrukturált devizahitel állomány pedig 4,6 százalékkal nőtt a negyedév során.
Minimálisan javítottak a biztosítók
A hazai biztosítók 10,779 milliárd forintos összesített adózott eredményt értek el 2014 első negyedévében, amely 0,82 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit – derül ki a jegybank adataiból. A minimális – stagnálásnak is vehető – eredménybővülés mellett viszont kissé csökkent a biztosítók díjbevétele, amely 237,29 milliárd forintot ért el az első három hónapban, és 1,62 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A szerződészám viszont növekedni tudott kissé: március végén 11,815 millió szerződést tartott nyilván a szektorban az MNB, amely fél százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.