BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőzsderali jött májusban

A világ egyik legjobban teljesítő részvénypiaca volt a budapesti a múlt hónapban. Az ukrajnai helyzet rendeződése és az ország egyre közelebbinek tűnő felminősítése is hozott tőkét a magyar piacra

Bosszankodhat, aki hallgatott a közmondásra, miszerint el kell adni a részvényeket májusban, mert esni kezdenek a piacok. Az év ötödik hónapja ugyanis kifejezetten kedvezően alakult a részvénypiaci befektetők számára. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) irányadó indexe, a BUX a hónap folyamán 10,5 százalékot emelkedett. A pesti tőzsde lett a világ részvénypiacai közül az egyik legjobban teljesítő az ötödik hónapban, csak az orosz, az ukrán és az argentin börze emelkedett nagyobbat májusban.

Az év eleje óta nem ilyen látványos egyébként a növekedés, a BUX mindössze 3,8 százalékot szedett magára. A nagyobb tőzsdecégek közül az FHB volt az első öt hónap nyertese, csaknem 46 százalékot emelkedett az árfolyama főként a TakarékBank állami pakettjével kapcsolatos tranzakció körüli spekulációk miatt.

A hónap nagy nyertese az OTP volt, amelynek az árfolyama több mint 15 százalékot emelkedett egészen a tavaly július közepe óta nem látott 4853 forintig. A rali annak ellenére következett be, hogy a hitelintézet részvényéről május végén vágták le a 147 forintos osztalékszelvényt. A bankpapír egyébként tegnap is tovább száguldott, áttörve a 4900 forintos határt. Szintén jól teljesített a Richter, több mint 10 százalékot emelkedett a hónap folyamán. A Magyar Telekom több mint 4 százalékot szedett magára, és valamelyest nőtt a Mol árfolyama is. Utóbbi részvénynél azonban az OTP-hez hasonlóan májusban osztalékfizetés volt, az 590,1 forintos kifizetést is beszámítva a havi árfolyam-emelkedés 5,5 százalékos lenne.

„Egyrészt a nemzetközi hangulatnak köszönhető az emelkedés” – magyarázta a teljesítményt Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője. Sokat javított a befektetők kedélyén, hogy az ukrán-orosz válság megoldódni látszik, miután Ukrajnában sikerült elnököt választani. A hrivnya árfolyama ugyan még mindig gyenge, a rubel viszont már erősödni kezdett. Ez utóbbi fejlemény kedvező hatással van a Richterre is, de az orosz és ukrán leánycégekkel is rendelkező OTP is befektetői is megnyugodhatnak kissé.

Amellett, hogy a feltörekvő piacokba általában is áramlik most a tőke, a Magyarországgal kapcsolatos hírek kifejezetten jók. Az állampapír-piaci hozamok folyamatosan csökkennek, és egyre biztosabb a piac abban, hogy a hitelminősítők felminősítik az országot. A GDP az idén bővülhet, a gazdaságpolitika általában véve is növekedéspárti, ez hozhat befektetőket. „Tartós emelkedéshez viszont a vállalati oldalnak is meg kell erősödnie” – figyelmeztetett Miró. Extra kockázatok számos tőzsdei céggel kapcsolatban lehetnek, ezek közé tartozik a devizahiteles Kásler Árpád OTP-vel kapcsolatos jogvitája, amelyben ma dönt a Kúria. A Richternél a rubelárfolyam alakulása, illetve a cariprazine nevű gyógyszerrel kapcsolatban az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerhatóságának (FDA) döntése okoz bizonytalanságot a részvény piacán.

Nőtt a forgalom a múlt hónapban

A BÉT azonnali piacának teljes forgalma májusban megközelítette a 180 milliárd forintot, melyből a részvénypiaci forgalom 175 milliárdot tett ki, így 8,8 milliárdos napi átlagforgalmat könyvelhettek el a hazai részvények, ami 17 százalékkal volt magasabb érték áprilishoz képest. Fontos eseménynek számít, hogy május 15-én a francia Société Générale Bank csatlakozott a BÉT részvényszekciójához. A részvénypiaci rangsorban az első helyen ismét a Concorde Értékpapír Zrt. található.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.