BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztonságban a kisbetétesek pénze

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Miután a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) kizárta az integrációs rendszerből az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta az engedélyét. A kisbetétesek pénze, betétje biztonságban van - szögezte le a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára.

Orbán Gábor elmondta, ez egy kis hitelintézet volt, május 31-i adatok szerint 28 ezer betétessel. Magyarországon 100 ezer euróig, azaz mintegy 31 millió forintig biztosítva vannak a betétek, egy takarékszövetkezet felszámolása esetén is hozzájutnak az ott elhelyezett pénzükhöz a betétesek - tette hozzá az államtitkár.

Minden betétes megfelelő tájékoztatást kap majd, hogyan, mikor tud hozzájutni a pénzéhez, az MNB közlése szerint a takarékszövetkezeti szektor "stabil lábakon áll", nem indokolt semmilyen aggodalom - jegyezte meg az államtitkár.

Az MNB közleménye szerint a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete azért zárta ki az integrációs rendszerből az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet, mert a Takarékbank Zrt. vizsgálata súlyos, a betéteket veszélyeztető hiányosságokat tárt fel a takarékszövetkezetnél.

A jegybank tájékoztatása szerint amennyiben az integrációs rendszerből kizárnak egy takarékszövetkezetet, a szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján az MNB-nek vissza kell vonnia a kizárt takarékszövetkezet engedélyét. Az erről pénteken közzétett határozat a jogszabályi előírás alapján 8 nap múlva válhat hatályossá. A jegybank ezzel párhuzamosan - 2014. július 4-étől - felügyeleti biztosok kirendeléséről is döntött, illetve a rendezett kártalanítás érdekében betét- és forráskifizetési tilalmat rendelt el.

Az MNB megtiltotta a takarékszövetkezetnek újabb kockázatvállalással járó ügyletek kötését, vagy hitel- és kölcsönszerződésben foglalt határidők meghosszabbítását. A felügyeleti biztosok pénteken átvették a szövetkezeti hitelintézet irányítását az igazgatóságától, és gondoskodnak a megfelelő működésről.

Az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetéhez hasonló nagyságú és kezelhetetlen mértékű működési és gazdálkodási probléma egyetlen más szövetkezeti hitelintézet esetében sem áll fenn - tette közzé a SZHISZ és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. Az orgoványi takaréknál a súlyos működési szabálytalanságokra azon átvizsgálásnál derült fény, amelyet a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. a tavaly nyáron elfogadott integrációs törvény előírásai szerint indított, és amelynek célja felmérni a szektor szereplőinek jelenlegi állapotát és kockázati tényezőit.

A világ egyik vezető könyvvizsgáló és adótanácsadó társasága által koordinált független szakértői vizsgálat megállapította, a takarékszövetkezet válsághelyzetben van: saját tőkéje az általa 2013. december 31-én kimutatott plusz 6 milliárd forint helyett több mint 3,5 milliárd forint negatívumot mutat. A limit túllépésekkel együtt számított szavatoló tőkéje pedig több mint 35,5 milliárd forinttal elmarad a felügyelet által meghatározott minimális tőkekövetelménytől.

A társaság hitelezési mutatója rossz, ráadásul folyamatosan romlik: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya március végére 28,8 százalékra, azaz a törvényben meghatározott plafon közel háromszorosára nőtt. A vizsgálati jelentés megállapította, hogy a takarékszövetkezet működése nem felel meg sem a törvényi és felügyeleti előírásoknak, sem az integrációs, sem pedig a saját szabályzatainak.

 

 


 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.