BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankok elszámoltatása mozgathatja meg a piacot

Megjöttek a szankciók, és nincs bennük meglepetés. A kínai pénzmennyiség a vártnál kisebb mértékben növekedett, az USA-ban kissé többen jelentkeztek munkanélküli segélyért. Közben a békefolyamat halad tovább - írta az Erste elemzése.

Ugyan ma oldalazásra számítunk a piacokon, de a rövid technikai indikátorok alapján emelkedhetnénk is, ami ugyanakkor lehet, hogy csak hétfőre marad.

Itthon Rogán Antal frakcióvezető mozgathatja meg a piacot 11 óra körüli beszédével, ahol részleteket tudhatunk meg a bankok visszafizetéséről. Fontos lehet, hogy az átváltás és a visszatérítés egybe esik-e, vagy sem.

Nemzetközi hírek
USA

- A szeptember 11-i tragédia évfordulóján vegyes hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon, a záráshoz közeledve élénkült meg a hangulat, de a Dow index még így is mínuszban zárta a kereskedést (Dow -0,12%, Nasdaq 0,12%, S&P500 0,07%).
- Obama elnök bejelentette, hogy újabb szankciókat vezet be Oroszországgal szemben a pénzügyi, az energetikai és a védelmi szektorok ellen.
- A múlt héten 315 ezer friss segélykérelmet regisztráltak a tengerentúlon, ami kicsivel gyengébb a piac által várt 300 ezernél.
- A tengerentúlról augusztusi kiskereskedelmi forgalmi adatot és szeptemberi előzetes Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi adatot publikálnak.

Európa
- A plusszos nyitás után folyamatos lecsorgás jellemezte az európai piacokat tegnap. A FTSE 100 index 0,45%-kal, a CAC 40 0,22%-kal, míg a DAX jegyzése 0,10%-kal került lejjebb.
- Az EU elnöke bejelentette az újabb szankciókat tegnap, amire a rubel árfolyama történelmi mélypontra esett. Az EU leállítja a sarkvidéki kőolaj lelőhelyek kiaknázásához nyújtott szolgáltatásokat, továbbá 24 személyt beutazási tilalommal sújt a vagyonbefagyasztás mellett. Az öt orosz állami bank, három védelmi cég és három energetikai vállalat (Rosznyeft, Transznyeft, Gazprom) 30 napnál hosszabb futamidejű pénzügyi eszközeivel tilos lesz kereskedni. A szankciók mai nappal lépnek életbe, de szeptember végén feloldhatók, amennyiben az EU megbizonyosodik a tűzszünet tartósságáról.
- A Reuters értesülései szerint Oroszország válaszlépéseken gondolkozik az újabb EU-s szankciókra tekintettel. A RIA orosz hírügynökség szerint a használt autók importjának korlátozásán felül a könnyűipari termékek behozatalát is megnehezítenék.
- Erkki Liikanen, az EKB igazgatótanácsának tagja szerint további monetáris lazításra kerülhet sor, ha az eurózóna gazdaságának szüksége lesz rá. Az ABS vásárlások alkalmával nem fognak olyan eszközöket venni, amelyek az adósságot tőkévé konvertálhatják, ha a hitel visszafizetés veszélybe kerül.
- A makronaptárban eurózónás ipari termelési adat mellett spanyol és olasz inflációval találkozhatunk.

Olaj, arany
- A WTI 93,2 dollárra korrigált ma reggel. Jelentős fundamentális hír nem befolyásolta az olaj árfolyamát, az ármozgás az elmúlt napok esésének korrekciója elsősorban.
- Az arany viszont továbbra is lefelé haladt, ma reggel 1.230 dollár volt a kurzus. A tegnapi némileg kedvezőtlenebb munkanélküliségi adatok nem befolyásolták a hangulatot. A Fed szeptember 16-17- én ül össze legközelebb, az arany befektetők ezt figyelik leginkább.

Devizák
- Az EUR/USD jegyzése a reggeli órákban látott 1,2950-es szintekről 1,2900-ig esett, majd a nap folyamán az előbb említett sávban mozgott.
- Az EUR/HUF iránti keresletben komoly erősödést láthattunk tegnap, miután a 317-es szintekről 314-ig esett a kurzus. A mozgás iránya a feltörekvő piaci devizák egészére igaz volt.

Távol-Kelet
- A Shanghai index 0,4%-ot, Nikkei index 0,1%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng index értéke 0,3%-ot csökkent.
- A vártnál kisebb mértékben növekedett augusztusban a pénzmennyiség Kínában. Az M1 pénzmennyiség a várt 6,8% helyett csak 5,7%-kal bővült, míg a tágabban értelmezett M2 esetében a várt 13,5% helyett csak 12,8%-os bővülést mutat a statisztika. A hír nem érte teljesen váratlanul a piacokat, ugyanis a hét elején az elnök már tett ráutaló kijelentéseket.
- Bár a pénzmennyiség növekedési üteme elmaradt a várttól, de az új jüan alapú hitelkihelyezések értéke a vártnak megfelelően alakult. Augusztusban 702,5 milliárd jen összegű hitelt nyújtottak a bankok.
- Dél-Koreában a jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,25%-on tartotta az alapkamatot.

Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) pluszban voltak.

Vállalati hírek
- Ma nyújtják be a parlamentnek azt a törvényt, amely alapján a bankok elszámolnak majd az ügyfelek felé. Rogán Antal Fidesz frakcióvezető 11:15-kor tart sajtótájékoztatót. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a visszatérített összeg nem kerül kifizetésre, hanem a tartozást csökkenti.
- Ma tárgyalja a Fővárosi Törvényszék az OTP állam elleni keresetét. Arra számítunk, hogy ma még nem születik döntés.
- Tegnap nagyot esett a Magyar Telekom árfolyama, miután a szerda esti elemzői vacsorát követően több elemző is lefelé módosíthatja az osztalékvárakozását. Ennek oka, hogy a nagy érdeklődés miatt valószínűleg a minimum összegnél (105 milliárd forint) jóval magasabbak lesznek a koncessziós díjak.

A Berenberg elemzőház szerint a Bayer messze a legjobb választás a gyógyszerszektorban. A két számjegyű EPS növekedés (2014 és 2020 között 12%-kal bővülhet, miközben a szektor 9%-os növekedést lesz csak képes felmutatni) mellett az árazásban lemaradása van a versenytársakhoz képest. Az elemzőház a Bayeren kívül a Roche és a Novartis papírjait venné meg, a Sanofi korábbi vételi ajánlását viszont tartásra módosította.
 

A BASF évi 155 ezer tonna butadién előállítására alkalmas gyár építésébe kezdett, ami a második ilyen jellegű termelőegységük lesz Európában. A már most is működő gyár kapacitása évi 105 ezer tonna. A butadiént főként műkaucsukként hasznosítják, ami például a gumigyártás egyik fő alapanyaga. Mivel a butadién gazdaságosan csak a kőolajban található szénhidrogénekből állítható elő krakkolással, így ennek a terméknek a finomítói iparon belül kiemelkedően magas a profit marzsa.
A BASF Wintershall nevű leányvállalata tovább növelné olaj- és gázkitermelést Norvégiában. A Statoiltól 1,25 milliárd dollár értékben vásárolt olajeszközöket, így norvégiai kitermelése napi 60 ezer hordó olaj egyenértékes szénhidrogén. A tranzakció várhatóan az év végén zárulhat le. A mostani tranzakció már termelő, fejlesztés alatt álló és feltárásra váró mezőket is tartalmaz.
A BASF újfent bekerült a Dow Jones fenntarthatósági világindexébe (DJSI World), immáron 14-ik egymást követő alkalommal.
A Fiat csoporthoz tartozó Ferrari növelni fogja a termelést, hogy lépést tartson a piaci kereslettel. Korábban évi 7000 autós limitet határoztak meg, hogy megőrizzék a márka exkluzivitását, most azonban a márka új vezetője évi 10 ezerre növelné a kapacitást, így növelve a márka árbevételét és rövidítve a várólistát.
A Deutsche Bank elemzése szerint a Linde 2016-os 5 milliárd eurós EBITDA célkitűzése elérhető, de ennek érdekében az eddigieknél keményebb lépésekre van szükség. A korábbi vételi ajánlaton ennek ellenére nem változtatott a befektetési bank. Komolyabb akvizíciókra nem számítanak az elemzők, de kisebb eszközcserékre lehet számítani.
A Linde egy LNG terminál létesítésére kapott megbízást. A kivitelezés 2015-ben kezdődik, a terminál 2017-ben indulhat. A hírnek nincs árfolyamhatása. Az LNG, vagyis a cseppfolyósított földgáz terminálok száma fokozatosan növekszik, ezáltal a földgáz is egyre gazdaságosabban szállítható.
Meg nem erősített hírek szerint a Rheinmetall vezérigazgatója tárgyalásokat folytat a Thyssenkrupp tengeri üzletágának megvásárlásáról. A Thyssenkrupp tengeralattjárókat és haditengerészeti hajókat is gyárt, az üzlet további részletei azonban nem ismertek.
A kínai autóeladások március óta a leglassabb ütemben nőttek augusztusban. Összesen 1,47 millió darab gépjárművet értékesítettek a távol-keleti országban, ami még így is 8,5%-os bővülést jelent. A gyengülő kereslet is azt erősíti, hogy a kínai gazdaság lassulása tovább folytatódhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.