BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól keveri a kártyákat Draghi

A gyengébb európai feldolgozóipari adatok láttán egyre többen kezdtek spekulálni arra, hogy csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) eldurrantja a startpisztolyt és további likviditást pumpálva a piacokra. Ez azonban nem így történt, de a jövő év elején jöhetnek az eszközvásárlások

Amíg a piacok az EKB döntésére vártak, addig az ukrajnai többlépcsős tűzszünetre és az orosz gazdasági adatokra figyeltek. Szerdán új történelmi mélypontra süllyedt a rubel a dollárral szemben, miután az orosz kormány közölte, hogy a korábbi 1,2 százalékos gazdasági növekedés helyett 0,8 százalékos visszaeséssel kell számolni jövőre. A JP Morgan friss elemzése ennél pesszimistább, hiszen a 0,5 százalékos visszaesést 1,7 százalékos recesszióra módosították.

Mindeközben a Federal Reserve (Fed) késő este publikált Bézs Könyve arról tanúskodott, hogy a lakossági fogyasztás és a foglalkoztatási számok tovább javulnak a tengerentúlon, utóbbi trendet a csütörtöki és péntek munkaerő-piaci adatok is alátámasztották.

A központi bank első kamatemelésével kapcsolatos találgatásoknak újabb muníciót szolgált Richard Fisher. A dallasi Fed-elnök szerint a Nyíltpiaci Bizottságnak felül kellene vizsgálnia azt az álláspontját, amely szerint az irányadó ráta emeléséig nem vonják ki a plusz likviditást a piacról.

A hét fénypontja csütörtökre esett, ugyanis ezen a napon tartotta kamatdöntő ülését az EKB. A hét eleji spekulációk alábbhagyása után – ami az államkötvények vásárlásának bejelentéséről szólt – a tanács valóban nem kezdte meg az újabb lazítást.

A német DAX index hatalmas pofont kapott, és 10 080 pontról egészen a 9 850 pontos szintig zuhant. Ebben szerepet játszott az EKB növekedési várakozásának visszavágása is. Pénteken visszahúzták a DAX indexet arra az információra, hogy az egy nappal korábbi kommunikáció ellenére már januárban széleskörű eszközvásárlási programot hirdethet meg a központi bank

Közben a surranó pályán a shanghai tőzsde sorra körözi le a versenytársakat, mióta elérhetővé tették a külföldi befektetők számára a piachoz való hozzáférést.

A hazai piac két érdekességgel tartogatott számunkra. A Richter 237 280 darab részvényt vásárolt a dolgozói juttatatási program miatt, így már csak 42 220 darabot fog venni az 500. ezres keretből. A másik kiemelendő dolog a Mol bejelentése, ami szerint 15 millió dolláros kifizetés érkezett a kurdisztáni partner, a GKP számlájára a Shaikan mezőről eladott olaj után, amiből a Mol is részesül.

Kevés változást hozott a régiós index

A múlt héten jelentették be a régiós CECE index új paramétereit, amelyek december 19-től meghatározzák majd az index összetételét, illetve a komponensek súlyát is. Ezúttal új részvény nem került be az indexbe, és egyik tag sem esett ki belőle, így leginkább csak finomhangolásról beszélhetünk. A hazai nagy papírokat nem érintek a változások, számításaink szerint mindössze az Appeninnek fog tovább csökkenni a súlya.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.