BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ma jön a TLTRO újabb köre

Ma reggel olajelemzőnk publikálta legújabb Mol-elemzését, amelyben megerősítette a korábbi 13 100 forintos célárfolyamot. Az ok igen egyszerű - olvasható az Erste elemzésében.

Miközben a kitermelés végre elkezdett növekedni, a kőolaj árfolyam esett, és a kicsit jobb marzsok sem feltétlenül maradnak fenn a finomításban. Mindenesetre az eredmények 2016-2017-től jobbak lehetnek, mint korábban vártuk. Így összességében a célárfolyam és az ajánlás (tartás) sem változott.

Közben Ukrajna CDS felára 20 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy most már 76 százalékra emelkedett annak a valószínűsége, hogy öt éven belül csődbe megy az ország, legalábbis a befektetők szerint. Ráadásul úgy tűnik, hogy a 17 milliárd dolláron felül még 15 milliárd dollárra lenne szüksége a közeljövőben. Egy esetleges ukrán csőd ugyanakkor limitált hatással lenne a világra, mivel gazdaságilag Magyarországhoz hasonló méretű. Persze a részvényárfolyamok erőteljesebb korrekciójához jó katalizátor lehet, akárcsak a görögöktől való aggódás.

Ma jön a TLTRO újabb köre. A piac 170-200 milliárd euró hitelfelvételt vár a bankoktól. Csak emlékeztetőül, az első körben 100 milliárd alatt maradt az érték, ami nagy csalódást keltett. Mindenesetre ma ugyan újabb csökkenést várunk a DAX-ban és itthon is, de a csökkenés limitált lehet, hiszen a 20 napos mozgóátlagot közelíti az index.

Nemzetközi hírek
USA

- Nagyot estek a tengerentúli börzék a tegnapi kereskedésben, főként az energiaszektor esése okozta a rossz hangulatot. Az S&P500 indexben sérült a 2.050 pontos támasz, és havi mélypont közelébe süllyedt az árfolyam (Dow -1,51%, Nasdaq -1,73%, S&P500 -1,64%).
- A Dow Jones index tagjai közül két olajpapír volt a nap vesztese: Exxon Mobil (-2,97%), Chevron (- 2,01%).
- Az EBay azt tervezi, hogy több ezer munkavállalót küldene el jövő év elején a PayPal fizetési részleg leválasztása miatt.
- A Yum! Brands gyorsétterem lánc visszavágta az idei évre vonatkozó várakozásait. A korábbi 6-10% helyett jelenleg már csak 5% körüli profitbővülést várnak idén. A papír 6,3%-ot esett tegnap.
- A tegnapi kereskedésben nem érkeztek piacbefolyásoló makrogazdasági adatok, ma viszont a szokásos munkanélküliségi segélykérelmek mellett kiskereskedelmi forgalmi adatok érkeznek. Piaczárás után az Adobe publikálja negyedéves számait.

Európa
- A kezdeti optimizmus gyorsan tovaszállt az európai tőzsdéken. A FTSE 100 index 0,45%-ot, a CAC 40 index 0,84%-ot esett, miközben a DAX index nullában zárt.
- A második körös hosszú távú refinanszírozási program (TLTRO) tendere ma 11:15-kor esedékes. A várakozások szerint 170-200 milliárd eurónyi keresletet támaszthat a piac, ha ennél lényegesen kisebb számokat látunk majd, akkor szinte biztosra vehető, hogy jövő év elején elkezdi az államkötvény vásárlásokat az EKB.
- Az ukrán CDS 2000 bázispont közelébe emelkedett tegnap az államadósság finanszírozási helyzetének romlása miatt. Az IMF 15 milliárd dolláros finanszírozási rést talált a finanszírozási pályában, miközben londoni elemzők becslése alapján 40 milliárd dolláros külső segítség kellhet a következő két évben a csőd elkerülésére. A befektetők most attól rettegnek, hogy adóság leírásra lesz szükség, mint Görögország esetében.
- Tovább gyengül a rubel a dollárral és az euróval szemben is, miután az OPEC csökkentette a jövő évi olaj keresletre vonatkozó előrejelzését. A mai kamatdöntés során támaszt nyújthat a jegybank a rubelnek a kamatemelés eszközén keresztül. A Bloomberg konszenzusa szerint a jelenlegi 9,5%-os irányadó ráta 10,5%-ra emelkedhet.
- Mark Carney, a brit jegybank elnöke szerint 1% alatt maradhat a következő hónapokban az inflációs mutató Nagy-Britanniában, azonban ez a tényező sem akadályozza meg azt, hogy a közeljövőben kamatot emeljen a Bank of England.
- A Zara tulajdonosa, az Inditex első kilenc havi nettó profitja 1%-kal 1,69 milliárd euróra, míg bevétele 7%-kal 12,71 milliárd euróra emelkedett. A karácsonyi időszak még erősebb lehet, miután a november 1. és december 8. között a cég eladásai 14%-kal nőttek.
- A novemberi német infláció 0,6% lett év/év alapon és 0,0% hó/hó alapon, ami megfelel a várakozásoknak. A délelőtt folyamán jön a francia és a portugál inflációs mutató is, azonban a lényegi bejelentés a svájci kamatdöntő ülésről vagy az EKB havi riportjából érkezhet.

Olaj, arany
- A WTI 61,2-ra esett ma reggel. A szaúdi olajminiszter, Ali Al-Naimi tegnap megkérdőjelezte az OPEC kitermelés csökkentésének értelmét. Szerinte a piac korrigálni fog, és nem kell megijedni az alacsonyabb olajáraktól rövidtávon. A piac szerint ez újabb jele annak, hogy nem lesz OPEC termelés kiesés, és emiatt zuhanni fog az olajár. Az amerikai készletadatok is riadalomra adtak okot, ugyanis 1,75 millió hordóval, 31 éves csúcsra nőtt a készlet.
- Az arany ára viszont jelentősen megugrott, 1.224 dollárig. A piac elkezdte árazni a lehetséges államcsődöket: Venezuela, Oroszország, Ukrajna és Görögország CDS felárai egyaránt növekedtek. Az amerikai részvényárak csökkenése is az arany felé vitte a befektetőket, míg a dollár gyengülése is segített a nemesfémen.

Devizák
- Az EUR/USD árfolyama tovább folytatja az emelkedést, és immáron az 1,25-ös szintekkel kacérkodik.
- A forint ereje megtört, és a törékeny külpiaci hangulatban a 306-os szintekről 307-es szint fölé gyengült az euró ellenében.

Távol-Kelet
- A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot, a Shanghai index pedig 1%-ot emelkedett.
- A gépipari megrendelések volumene a vártnál nagyobb mértékben, 6,4%-kal zuhant október során Japánban, ami az elmúlt 5 hónapban az első csökkenő hónap.
- Ausztráliában 12 éves csúcsra, 6,3%-ra emelkedett a munkanélküliségi ráta novemberben a múlt havi 6,2%-ról. Az ausztrál gazdaság gyenge teljesítményének egyik fő oka, hogy a legnagyobb export terméknek, a vasércnek az árfolyama lefeleződött január óta. A ma megjelent kedvezőtlen munkaerő- piai adat annak az irányába mutat, hogy jövőre folytatódhat az alapkamat csökkentése a jelenlegi 2,5%-ról.
- Mark Mobius szerint a kínai részvénypiaci rally még csak most kezdődött el, ezért a Templeton tovább fogja növelni kitettségét a kínai piacon.
- A kínai tőzsdefelügyelet váratlanul újabb 12 vállalat számára engedélyezte az IPO-t.

Határidős piacok
- Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.

Vállalati hírek
- A MOL-ról készült új elemzésünk a következő fő pontokat tartalmazza:
- A Brent típusú kőolajárra csökkentettük várakozásunkat: hordónként 70 dolláros árat várunk 2015-re, 75 dollárost 2016-ra, majd az ár folyamatosan emelkedik 100 dollárra 2019-re. A finomítói árrésekben nem várunk változást.
- A MOL esetében a részvény fundamentálisan vonzó (a SOTP elemzés 17 800, a DCF 13 100 forint célárat jelez), de több olyan politikai tényező van, ami miatt nem kedveljük a részvényt. Egyrészt Horvátországból csak veszteséggel jöhet ki a társaság, másrészt a horvát/magyar állam továbbra is bármikor változtathat a szabályozáson/adózáson. Kockázatnak látjuk, hogy a MOL politikai okokból a profilba nem illő akvizíciókat tehet.
- A kurdisztáni és az északi-tengeri kitermelés felfutását várjuk, a 2018-as termelési várakozásunk napi 125 ezer hordó. A finomítás is némileg kedvezőbb lehet, a csökkenő termékár és a felfutó kiskereskedelmi forgalom javíthatja az eladási volument.
- A finomítás és a kőolaj kapcsolata nem erős szemben azzal, amit a piac gondol. A csökkenő olajár nem növeli feltétlenül a feldolgozás-kereskedelem eredményét, és nem kompenzálja a MOL kisebb nyereségét a kitermelésben.
- A Richter 133 898 darab saját részvényt vásárolt december 9-én 3,859 forintos átlagáron, ezzel a november 11-én, 500.000 darab részvény tőzsdei vételére adott megbízása teljesült. A cég ugyanezen az áron további 81 875 darabot vett, ami már a december 9-i megbízáshoz tartozik, melynek keretében 300.000 darab saját részvényt vesznek cégcsoporton belüli részvénycsere céljából. Ebből a megbízásból még 218 125 darab van hátra. Tegnap délután egy újabb, ezúttal 400 000 darabra szóló megbízást jelentett be a Richter.

A növekvő ázsiai kereslet kielégítése céljából a BASF új gyárat létesít Kínában, ahol kémiai katalizátorokat fognak gyártani. A hír semleges.

A Santander vételi ajánlás megfogalmazása mellett megkezdte a Commerzbank részvények követését.

A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes igyekszik behozni lemaradását Kínában a nagy riválisokkal, a BMW-el és az Audival szemben. Az első 11 hónapban a Mercedes 253 ezer darab, a BMW 415 ezer darab, az Audi pedig 516 ezer darab személygépkocsit értékesített Kínában, de növekedés tekintetében a Mercedes 30%-os bővülést tudott felmutatni, míg a másik két autógyártó 16-17%-os növekedésről számolt be. A Mercedes ismételten megerősítette, hogy 2015-ben jóval több, mint 300 ezer gépkocsit tervez eladni Kínában.

A Lufthansa 2015-től kezdődően megváltoztatja osztalékfizetési politikáját. Az új szabályozás szerint az EBIT eredmény 10-25%-át fogják osztalékként kifizeti, míg a korábbi szabályozás az üzemi eredmény 30- 40%-a között határozta meg az osztalékfizetés mértékét. Az osztalékpolitika megváltoztatására azért van szükség, mert módosult az amortizáció elszámolása, és a mostani változtatás lehetővé teszi, hogy abszolút értékben változatlanul hagyják az osztalék mértékét. A társaság egyúttal megerősítette, hogy fenntartja 1 milliárd eurós operatív eredményvárakozását az idei évre. 2015-re pedig jelentős mértékű növekedést vár az eredményben, azonban ennek mértékét továbbra sem határozták meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.