BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezdődik a takarítás a bankoknál

A MARK Zrt. hamarosan megvásárolhatja az első nem fizető vállalati portfó­liókat a bankoktól. A választékkal nincs gond, bő négyszázmilliárd forintos a rossz projekthitel-állomány a piacon.

Hamarosan megvásárolhatja a kereskedelmi bankoktól az első nem teljesítő hitelportfóliókat a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt., miután az előkészítés az utolsó fázisainál jár. „A célegyenesben vagyunk a részletek kidolgozását illetően, és folyamatosan egyeztetünk a kereskedelmi bankokkal. Abban a pillanatban, hogy lezárulnak az eljárásrendünket és árazási módszertanunkat érintő brüsszeli egyeztetések, meghirdetjük a programunkat, és várjuk az értékesíteni kívánt hitelkövetelés-, illetve ingatlanportfóliókat” – közölték lapunk érdeklődésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett működő cégnél.

Az MNB 2014 novemberében hozta létre a MARK Zrt.-t azzal a céllal, hogy a társaság a kereskedelmi bankok rossz projekt- és kereskedelmi ingatlanhiteleinek felvásárlásával segítse hozzá a pénzügyi szolgáltatókat a portfólióik kitisztításához, ezen keresztül pedig a vállalatok aktívabb finanszírozásához. A MARK-nak a korábbi hírek szerint 300 milliárd forint áll majd rendelkezésére a vásárlásokhoz, ám ha nagyobb érdeklődés mutatkozik a bankok részéről, a jegybank akár meg is emelheti a keretet.

Attól persze nem kell tartani, hogy túl kevés vásárolnivalója akadna a cégnek. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2015 derekán még mindig bő 1700 milliárd forintos projekthitel-állományt görgettek maguk előtt a hazai hitelintézetek, ennek több mint 24 százaléka – 410,3 milliárdnyi hitel – 90 napon túli csúszásban volt, további 3,1 százaléka pedig három hónapon belüli elmaradást mutatott. És igaz ugyan, hogy a projekthitelek állománya a június végéig tartó egy év alatt bő 7 százalékkal csökkent, és közben némileg javult a portfólió minősége is, könnyű belátni, hogy az MNB eszközkezelője nélkül középtávon sem lenne reális a rossz követelések eltüntetése a könyvekből.

A projekthiteleken belül egyébként nem egységes a kép, már ami a portfólió minőségét illeti. A hitelintézeteknek a legtöbb gondot az ingatlanvásárlásra nyújtott hitelek jelentik, ezek több mint 40 százaléka 90 napon túli késésben volt az első fél év végén. Az ingatlanfejlesztési hiteleknél valamivel jobb a helyzet – ezek között már „csak” 18,3 százalékos a három hónapon túl késő tételek aránya –, de például a közlekedési, szállítási projekteknél már alig haladja meg az egy százalékot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.